300 tun vážící letadlo přistane téměř všude. Za vše může unikátní konstrukce

 Armádní letoun C-5 Galaxy zvládne přepravit tanky, stovky lidí nebo tuny humanitárního nákladu. Přistane téměř všude.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Uvnitř mocných strojů 5 - podvozek

reklama

Středa 30. června 1968 je ve firmě Lockheed Corporation (dnes Lockheed Martin) zapsána zlatým písmem. Toho dne se uskutečnil první let mohutného, 172 tun těžkého transportního letounu C-5 Galaxy, jehož modernizované verze jsou stále pevnou součástí dopravní flotily námořnictva Spojených států. 

C-5 zásobovala vojáky ve Vietnamu, Iráku či Afghánistánu. Bez ní by byla logistika v rámci války v Zálivu výrazně ochromena. Přepravní kapacita je totiž 122 470 kg nákladu (610 kg/m²) nebo 345 vojáků. Celkem se tedy váha letounu vyšplhá až na 300 tun. V sedmdesátých letech byl tento typ letounu dokonce adeptem na pozici stroje pro dopravu raketoplánů. Jenže jak je možné, že tak těžký stroj zcela naplněný vojenským materiálem dokáže přistát v poušti, savaně i na poli?

C-5 Galaxy dodnes úspěšně slouží americké armádě
Autor: Getty Images C-5 Galaxy dodnes úspěšně slouží americké armádě

Mistr přistání

Podrobnosti ukazuje dokument Uvnitř mocných strojů na Prima ZOOM. Trik je ve speciálním podvozku, když letoun disponuje 28 koly, na která se při přistání rozloží stovky tun váhy. Ta musí být perfektně odpružena, neboť v nákladu může být i křehké zboží včetně lékařského vybavení. Podvozek se přitom atypicky zasouvá otočený o 90 stupňů, čímž se šetří místo v nákladním prostoru. Kvalitní odpružení spolu s kvalitními materiály odolnými proti oděru zajišťují, že C-5 Galaxy může přistát i na velmi nekvalitním povrchu, což zásadním způsobem rozšiřuje možnosti jeho využití. Ostatně války a katastrofy si nevybírají a často probíhají na místech, kde nejsou v dosahu nejkvalitnější světová letiště a ranveje. 

reklama

reklama