16. dubna 2013 06:00

Blufuje Severní Korea s jadernými zbraněmi?

Jak je to s atomovou bombou, kterou hrozí Severní Korea? Není to celé jen pdovod?

Severokorejská diktatura se ráda chlubí "zničující silou" svých jaderných zbraní. Je opravdu její jaderný arzenál tak zničující, jak tvrdí propaganda? Že KLDR vlastní jaderné zbraně, o tom není pochyb. Avšak jejich ničivá síla velmi pokulhává za prvními jadernými bombami shozenými na japonská města Hirošimu a Nagasaki.

Severokorejci provedli první podzemní jadernou zkoušku v roce 2006. Podle seizmologických údajů odhadli odborníci z Výzkumné služby amerického Kongresu sílu výbuchu na méně než 1 kt (Hirošima 15 kt, Nagasaki 22 kt). Při druhém testu roku 2009 byla síla výbuchu "pouhé" 2 kt. A poslední zkouška jaderné zbraně, která zažehla krizi na Korejském poloostrově, vykazovala sílu 6 kt, tedy 2,5x menší než americká jaderná bomba Little Boy, jež explodovala roku 1945 v Hirošimě.

Vojenské podvody století: Jak si Írán a Korea zvětšují armádu

Všechny tři výbuchy pocházejí zřejmě z jaderného zařízení používajícího ke štěpení plutonium. Vědcům ze Severní Koreje se zatím pravděpodobně nepodařilo zkonstruovat jadernou bombu s uranem. Problémem plutonia je náročná a drahá výroba, jelikož musí být uměle získáno z uranu v jaderných reaktorech.

Severní Korea už zničila i Bílý dům. Tedy alespoň v propagandistickém videu:

"Vypadá to spíše, jako by postupně zlepšovali konstrukci, která je již funkční," komentuje třetí severokorejský jaderný pokusu Hans Kristensen, ředitel Jaderného informačního projektu Federace amerických vědců. "Pravděpodobnější je plutoniové zařízení než možnost, že zkoušejí zcela nový design založený na uranu."

Co by udělala korejská bomba s místem, kde bydlíte? Vyzkoušejte si to v této aplikaci na webu!Třetí zkouška taktéž zmenšila severokorejské zásoby plutonia. Podle zprávy Výzkumné služby amerického Kongresu má nyní KLDR k dispozici 30 až 50 kilogramů plutonia (vzhledem k nutnosti vyrábět je v jaderných reaktorech) – dostatečné to množství pro výrobu čtyř až sedmi bomb. Síla takových zbraní by se ovšem pohybovala maximálně mezi dvěma a čtyřmi kilotunami, tedy 4–6x menší než výbuch v Hirošimě. Připomeňme si také, že první testy jaderných zbraní Indie a Pákistánu měly sílu 10 a 12 kilotun.

Podívejte se na nejhezčí ukázky severokorejské propagandy:

Je velmi pravděpodobné, že případný jaderný útok Severní Koreje na Jižní Koreu, Japonsko nebo USA nebude mít pro dané země fatální důsledky. Musíme brát rovněž v potaz, že je hlavní město Jižní Koreje vzdáleno od severokorejského území pouze několik desítek kilometrů. Nemluvě o amerických vojenských základnách v oblasti, které jsou pro KLDR lákavým cílem.

autor: Jan Grohmann

Více článků o vojenské technice a armádách najdete na webu Armádní noviny:

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom