Bitva o Gallipoli: Spojence nelikvidovali jen Turci. Každý den byl nesnesitelný

Boj o Gallipoli měl rozhodnout první světovou válku. Po 11 měsících ale museli spojenci s velkými ztrátami ustoupit.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

1915: Bitva o Gallipoli - turecká armáda

reklama

Jestli je Gallipoli pro někoho palčivé téma, tak pro Austrálii a Nový Zéland. Síly australského a novozélandského sboru přistály asi míli severně od plánovaného místa přistání. Důvod je nejasný a v průběhu let se o něm hodně diskutovalo.

Tato chyba ale byla nejspíš štěstím v neštěstí. Kdyby přistáli na správné pláži poblíž Gaba Tepe, jednotky by uvízly ve spleti ostnatého drátu nataženého proti dobře umístěným kulometům a počet obětí by byl mnohem vyšší.

Jedinou jednotkou profesionálních vojáků na britské straně byla 29. divize, která byla nicméně složená z vojáků stažených z různých částí britského impéria. Mnozí z důstojníků této jednotky byli narychlo povýšeni z plukovníků na brigádní generály. Průběh celého tažení sledujte v dokumentu 1915: Bitva o Gallipoli dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

Bitva o Gallipoli se dočkala i filmového zpracování s Melem Gibsonem
Autor: Paramount Pictures Bitva o Gallipoli se dočkala i filmového zpracování s Melem Gibsonem

Boj s Turky i hygienou

Teplé podnebí, rozkládající se těla a nehygienické podmínky vedly na Gallipoli k výskytu obrovských rojů much, kvůli nimž byl život vojáků takřka nesnesitelný. Mouchy je neustále sužovaly, zakrývaly jakékoli jídlo, které otevřeli, a znemožňovaly cokoliv sníst, aniž by s tím vojáci spolykali nějaký ten hmyz.

Nehygienické podmínky na Gallipoli brzy vedly k rozsáhlému rozšíření vší. Muži, kteří se škrábali na kůži a neustále kontrolovali švy svých uniforem, zda nemají parazity, byli zcela běžným jevem.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama