Bitva o Caen měla přes 100 tisíc obětí. Jak probíhala klíčová fáze vylodění v Normandii?

Spojenecké síly plánovaly obsadit francouzské město Caen již v den vylodění, ale po více než měsíci byl jejich plán stále v nedohlednu. Německá vojska věděla, že je město klíčové pro vstup do země a nehodlala se vzdát bez boje. Bylo to buď vítězství, nebo smrt.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Poslední Hitlerův útok 3 - divize Hitlerjugend

reklama

Dobytí Caen bylo jedním z nedůležitějších cílů počáteční fáze operace Overlord. Francouzské město, ležící přibližně dvacet kilometrů od pobřeží, bylo významným železničním a silničním uzlem. Spojenci i nacisté chápali, že pokud jste měli Caen, měli jste přístup do zbytku Francie, vysvětluje historik Tim Cook ve třetím díle dokumentu Poslední útok Hitlera. Obsadit strategicky důležité město ale nebylo kvůli intenzivnímu německému odporu jednoduché.

Francouzské děti s kanadskou helmou a čepicí (Caen, červen 1944)
Autor: Getty Images Francouzské děti s kanadskou helmou a čepicí (Caen, červen 1944)

Hned 7. června narazil kanadský pluk na předměstí Caen na 25. pluk pancéřových granátníků z 12. tankové divize SS Hitlerjugend vedené fanatickým a nemilosrdným nacistou Kurtem „Panzerem“ Meyerem. Podcenění síly nepřátel a vliv nepříznivého počasí měly za následek krvavé boje a zničení velké části města.

Dělostřelectvo bombarduje německé pozice poblíž Caen roku 1944
Autor: profimedia.cz Dělostřelectvo bombarduje německé pozice poblíž Caen roku 1944

Hlavní útok na Caen začal 18. července 1944. Němci se urputně bránili palbou 75mm a 88mm děl a tanků Tiger a Panther a způsobili útočícím Kanaďanům a také Britům těžké ztráty. Divize Hitlerjugend držela pozice na silnici na silnici Caen-Frénouville a později s dalšími německými jednotkami spořádaně ustoupila na novou obrannou linii na pahorcích jižně od Caen. Celkem v bojích, které trvaly až do začátku srpna, padlo přes 100 000 mužů.

Dokumentární seriál Hitlerův poslední útok běží na Prima ZOOM každý čtvrtek ve 20:00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama