B-21 Raider: Americké letectvo představilo bombardér budoucnosti

Prototyp nejmodernějšího amerického bombardéru má vzlétnout v roce 2021, letectvo jich chce mít nejméně stovku.
Bombardér B-21 má nahradit zastarávající B-1 Lancer a B-2 Spirit
Bombardér B-21 má nahradit zastarávající B-1 Lancer a B-2 Spirit
Air Force Global Strike Command

reklama

Velení amerického letectva (U. S. Air Force) zveřejnilo první fotorealistická zobrazení prototypu dálkového bombardéru B-21. Jde o tři snímky ukazující letoun vyvíjený společností Northrop Grumman ve třech různých hangárech. Na snímcích je vidět tvar trupu a podvozek.

B-21 na Ellsworthově letecké základně
Autor: Air Force Global Strike Command B-21 na Ellsworthově letecké základně

Letadlo za 600 milionů dolarů

Podle technického magazínu interestingengineering.com je B-21 Raider nový neviditelný bombardér, který nahradí zastarávající letouny typu B-1 Lancer a B-2 Spirit. Půjde o vysoce odolný bombardér s dlouhým doletem schopný nést různé typy konvenční i jaderné munice. Letectvo USA má zájem minimálně o 100 kusů B-21.

B-21 na Whitemanově letecké základně v Missouri
Autor: Air Force Global Strike Command B-21 na Whitemanově letecké základně v Missouri

Letectvo přidělilo zakázku v hodnotě 21,4 miliardy dolarů společnosti Northrop Grumman už v roce 2015 a první let prototypu je plánován na rok 2021. Letečtí odborníci ale upozorňují, že jde o ten nejoptimističtější scénář a že se termín nejspíš odloží. První letadla se budou testovat na Ellsworthově letecké základně v Jižní Dakotě.

Cena jednoho B-21 se odhaduje na 600 milionů dolarů, celková hodnota zakázky se tak nejspíš vyšplhá na 55 miliard dolarů.

reklama

reklama