Americký kongres v rámci armády schválil vytvoření vesmírných sil

Vypadá to, že hvězdné války nejsou pouhou fikcí. Americký kongres posunul koncept vesmírných sil blíže k realitě.
Hvězdné války na obzoru
Hvězdné války na obzoru
pixabay.com

reklama

Hvězdné války budou

Americký kongres schválil vytvoření vesmírných sil. Vznik v pořadí šesté složky armády USA dnes v rámci schvalování balíčku zákonů spojených s obranným rozpočtem odsouhlasil Senát, Sněmovna reprezentantů tak učinila už minulý týden. Podle agentury DPA se jedná o úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který vznik vesmírných sil (Space Force) inicioval a slíbil hájit americké zájmy ve vesmíru.

Viceprezident Mike Pence už při debatě ve Sněmovně reprezentantů hovořil v souvislosti s vytvořením vesmírných sil o "obrovském kroku pro Američany". Bílý dům dříve sdělil, že Trump vznikem kosmických sil splnil slib "zachovat vůdčí roli Ameriky ve vesmíru".

Vesmírné síly budou vedle pozemního vojska, námořnictva, letectva, námořní pěchoty a pobřežní stráže šestou samostatnou složkou armády Spojených států. Je to první nová složka amerických ozbrojených sil od roku 1947, kdy v rámci armády vzniklo samostatné letectvo.

Operace ve vesmíru

Úkolem vesmírných sil bude organizovat operace ve vesmíru, urychlit technický pokrok a nalézt efektivnější způsoby obrany amerických zařízení ve vesmíru, včetně rozsáhlého uskupení družic, které slouží americkým silám k navigaci, spojení a průzkumu. Podle agentury AP tímto krokem Trumpova administrativa reaguje na rostoucí obavy, že by Čína a Rusko mohly rušit, ochromit, či dokonce ničit americké družice.

Zákon pro novou armádní složku nepředpokládá nábor nových příslušníků, neboť všichni její budoucí členové vzejdou z řad letectva. Vesmírné velitelství USA nechal Trump ustavit už na konci srpna. Nově vytvořená pozice velitele vesmírných sil (Chief of Space Operations) je podřízena civilnímu šéfovi letectva. Velitel vesmírných sil bude navrhován prezidentem a schvalovat ho bude Senát.

Text: ČTK

reklama

reklama