12. dubna 2022 10:45

Kdo je Alexandr Dvornikov? Nový velitel ruské armády masakroval civilisty už v Sýrii

Novým velitelem ruských vojsk na Ukrajině má být generál, který schvaluje plošné bombardování civilistů.

Rychlá speciální operace se změnila ve vleklou válku, v níž zatím není vítěze. Na Ukrajině umírají ruští generálové a v ostrém boji vyplavaly na povrch hrubé nedostatky ruské armády. Od špatné motivace branců přes neschopnost efektivní komunikace až po zastaralou strategii a taktiku. Alexandr Dvornikov, který čerstvě nastupuje do čela ruské armády na Ukrajině, má urychlit postup ruských vojsk a změnit situaci na frontě. Už v Sýrii přitom ukázal, že mu zabíjení civilistů není proti srsti.

Vojenská studia

Současný velitel Jižního vojenského okruhu generál Alexandr Dvornikov se narodil 22. srpna 1961 v ruském Ussurijsku. Už jako dvaadvacetiletý sloužil v ruské armádě v pozici velitele čety a později vystoupal ve vojenské hierarchii až do funkce náčelníka štábu praporu v Dálněvýchodním vojenském okruhu. Jeho velitelství sídlí v Chabarovsku a pokrývá východ Ruska včetně Kamčatky, Sachalinu či Čukotky.

Na západ se dostal až po vystudování Frunzeho vojenské akademie v Moskvě. Ta se stala prestižní akademií pro důstojníky sovětské a později ruské armády a její úspěšné absolvování dávalo šanci na lepší post v rámci generálního štábu. Jedním z absolventů byl i Ivan Stěpanovič Koněv, který se proslavil krvavým potlačením maďarského povstání v roce 1956 a jehož socha na Praze 6 se stala součástí hybridní války vedené na našem území. Alexandr Dvornikov akademii absolvoval v roce 1991 a následně se stal zástupcem velitele praporu v Západní skupině vojsk, což byla část armády, která v dobách SSSR byla umístěna v Německu.

Zahraniční zkušenosti

Dvornikov byl zařazen k motostřelcům, nejprve jako velitel 154. samostatného motostřeleckého praporu gardové motostřelecké brigády (jako gardové jsou označeny prestižnější a lépe vycvičené jednotky). V hierarchii motostřeleckých důstojníků poté stoupal přes náčelníka štábu až po velitele divize, pod kterého spadá až několik desítek tisíc vojáků. V roce 2005 absolvoval Vojenskou akademii generálního štábu, která mu otevřela dveře k nejvyšším velitelským pozicím.

Ve stejném roce byl povýšen do funkce náčelníka štábu 36. armády a nakonec se stal prvním velitelem ozbrojených sil v Sýrii. V této pozici měl jako generálplukovník na svědomí bombardování civilních objektů včetně nemocnic. Následně jej Vladimir Putin za syrské aktivity odměnil medailí Hrdina Ruské federace, což je nejvyšší ruské vyznamenání. Sýrie byla jeho posledním, nikoli však jediným zahraničním angažmá. Velel i ruským jednotkám v bojích v Čečensku.

Aktuálně má za úkol zlepšit koordinaci bojových akcí na Ukrajině a zajistit postup ruské armády. Ta má extrémní problémy jak s morálkou vojáků, tak se zásobování pohonnými hmotami. V očích mezinárodního společenství Putinovi uškodil teror civilních obyvatel, který může pocházet z frustrace vojenských jednotek, pomalého postupu a úspěchů ukrajinské armády. Prezident Putin by rád dobyl Kyjev do 9. května, dne oslav vítězství nad německými okupanty.

Zdroj: BBC

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom