Utajené příběhy českých dějin: Stárnoucí komunisté pátrali po elixíru mládí, vědci jim dodali jen Imuregen

Nejen císař Rudolf II., ale i stárnoucí vedení komunistického režimu v bývalé ČSSR pátralo po elixíru mládí. Unikátní informace o zapojení léčitelů, proutkařů a psychotroniků do služeb tehdejšího režimu přináší Prima ZOOM v první části dokumentární série Utajené příběhy českých dějin.
Psychoenergetická laboratoř byla zřízená na půdě VŠCHT v Praze jako exkluzivní pracoviště materialistické vědy
Psychoenergetická laboratoř byla zřízená na půdě VŠCHT v Praze jako exkluzivní pracoviště materialistické vědy
archiv Prima ZOOM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V roce 1973 tak zahájila v tehdejším socialistickém Československu svou činnost Psychoenergetická laboratoř zřízená na půdě Vysoké školy chemicko-technologické v Praze jako exkluzivní pracoviště materialistické vědy. Problematika, kterou se zaměstnanci laboratoře a jejich externí spolupracovníci zabývali, však směřovala daleko za hranice hmotné reality.

Utajené příběhy českých dějin (1) - upoutávka
Utajené příběhy českých dějin (1) - upoutávka

Za tímto projektem stál tehdejší komunistický ministr školství František Kahuda (1911–1987), který přišel s teorií existence hypotetických částic myšlení, takzvaných mentionů. Ty měly být zodpovědné za neobvyklé fyzikální jevy, které v té době spadaly pod hlavičku parapsychologie. Za Kahudova přispění tak mohl vědec PhDr. Zdeněk Rejdák, CSc., zahájit v Praze oficiální výzkum těchto jevů.

Laboratoř v akci

Aby se Rejdák vyhnul možným obviněním z neužitečnosti, spolupracoval s chemiky a léčiteli na hledání alchymistického elixíru mládí, oficiálně na vývoji prostředku ke zpomalení stárnutí. Výsledkem byl přípravek, který se později dostal na trh pod názvem Imuregen. Tato činnost doktora Rejdáka se těšila přirozenému zájmu a podpoře stárnoucích stranických špiček.

„Vlastní pracoviště doktor Rejdák nazval Výzkumné pracoviště psychotroniky a juvenologie,“ říká biochemik a bývalý zaměstnanec psychotronické laboratoře Ivan Ploc. „I když jeho hlavní pozornost přitahovaly psychotronické pokusy, předvídal, že přijde doba, kdy si bude muset na sebe vydělat. Tak vzniknul Imuregen,“ dodává Ploc.

Cesta k Bludnému balvanu

Přípravek se prodává dodnes a na internetu se u něj lze dočíst, že „Imuregen je unikátní doplněk stravy s více než šedesátiletou tradicí, vyvinutý předními českými imunology“. Podle stránek imuregen.cz se jedná o „český preparát na zcela přírodní bázi, který je jedinečným pomocníkem pro podporu imunitního systému a při regeneraci organismu. Komplex Imuregen, vyvinutý na počátku 50. let, získal v roce 1983 Československý výrobní patent“.

Zdeněk Rejdák (1934–2004) si za své působení v oboru psychotroniky (tento název zavedl již v roce 1967 namísto běžně používaného termínu parapsychologie) vysloužil v roce 1999 od Českého klubu skeptiků Sisyfos vůbec první zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců.

Další málo známé příběhy českých dějin najdete v novém vydání časopisu Prima ZOOM, který přináší také exkluzivní rozhovor s Karlem Gottem.

Titulka tajemný Gott
Autor: archiv Titulka tajemný Gott
Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama