Hmyzí mordparta: práce forenzního biologa je děsivá i fascinující současně

Slyšeli jste už o práci forenzního biologa? Je součástí vyšetřovacího týmu – mordparty. Mimochodem - už 2. dubna startuje vysílání nového kanálu Prima KRIMI, kde právě jeho práci můžete sledovat téměř v každém krimi seriálu.
Calliphora_sp
Calliphora_sp

reklama

Milovníci forenzní kriminologie, tak jak ji představují americké seriály, by měli zpozornět. Při nálezu mrtvoly nemusíte mít vždy k dispozici skvěle vybavenou laboratoř a perfektní zázemí. Občas pro určení doby smrti stačí mít atlas hmyzu.

Smysly mnoha druhů hmyzu dokážou zaznamenat pachy na neuvěřitelnou vzdálenost. Stačí si vzpomenout na zkušenost z výletu, kdy po vykonané velké potřebě nalétl hmyz na exkrement do několika málo desítek vteřin. Stejné je to z rozkládajícím se masem. Odhlédněme od děsivého zážitku, který v sobě nese objevení lidské mrtvoly, a podívejme se na ni očima forenzního entomologa. „Masařky jsou ohromující hmyz, který dokáže odhalit rozkládající se tělo na vzdálenost míle a půl,“ praví se v jednom z dokumentů věnovaných hmyzu. Podle toho, k čemu jej využije a o jaký druh se jedná, eventuálně v jakém stadiu vývoje se nachází, určují kriminalisté dobu, jež uběhla od smrti. Tedy pokud k ní došlo v místě nálezu mrtvoly. A určit se někdy dá s přesností nejen v řádu dnů, ale i hodin.

Text: Topi Pigula

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama