Budou v budoucnosti důležitější aplikace než automobily?

Svět blízké budoucnosti může být úplně jiný, než si myslíte!
appka
appka

reklama

Když si dnes jde člověk koupit automobil, ptá se vždy hlavně po značce. Má to logiku – kdo je se značkou spokojený, rád se k ní vrátí. Ale dokážete si představit, že by to tak jednou být nemuselo a dnes známé značky byste si spojovali spíš s aplikacemi pro automobily?

Tento trend už vlastně dnes pozorujeme v jiném oboru – u mobilních telefonů. Spousta lidí přece již dnes neřeší, jestli doma mají mobil od Samsungu, Nokie či Sony. Místo toho je zajímá, jaké operační systémy a aplikace tohle železo využívá – jestli Android, Windows nebo něco jiného. Vtrhne bouřlivě se rozvíjející svět aplikací i do automobilismu? Hodně indicií tomu naznačuje…

Mnoho studií hovoří o tom, že svět budoucnosti bude světem zážitků a nadstaveb. Není proč nevěřit, že další generaci automobilistů, odkojenou Facebookem a virtuální realitou on-line her, přestane zajímat u vozů rychlost nebo zrychlení. Určitě budou dál řešit spotřebu, ta se jim jinak velmi rychle projeví na peněžence – ale určitě budou chtít, aby i vůz čím víc připomínal on-line prostředí.

Tento trend odráží například stále větší zájem automobilek o aplikace a jejich vývoj. Letos přišel Volkswagen s velmi zajímavou aplikací Play the Road. Podívejte se na hodně povedené video, které ukazuje, jak její využití vypadá:

O čem to celé je? Automobilka ve spolupráci s legendární dvojicí Underworld vytvořila zvuky, rytmy a smyčky, z nichž může vzniknout jakákoliv možná hudba. A pak to všechno napojila přes iPhone do sporťáku GTI. Aplikace napojená na GPS sleduje zrychlení vozu, přes gyroskop auta i jeho manévry a velkou škálu dalších pohybů. To celé se ještě sladí s tím, co zaznamenává kamera hledící vpřed a program pak sám vytváří v reálném čase hudbu, která nejlépe souzní se stylem jízdy.

Zní vám jako naprosté sci-fi? Ne tak úplně. Volkswagen sice aplikaci ještě neuvolnil pro veřejnost, ale na řadě akcí pro veřejnost umožňuje testovat ji. Bude právě takhle vypadat budoucnost hudby pro jízdu? A budou právě tyto zdánlivé maličkost tím, co ovlivní další generaci kupců automobilů? Je to možné…

Aplikace na každém kroku

Právě toto téma se hodně probíralo na letošním ročníku slavného veletrhu CE Week v New Yorku. Mnoho amerických výrobců právě na sladění auta a mobilu hodně vsází. Jednou z firem, které tomuto obor hodně věří, je například Verizon Telematics. Podle jejího viceprezidenta Toma Taylora přinášejí aplikace spoustu dobrého pro bohaté i chudé řidiče: „Je levnější vyměnit co 4 roky software, než celé auto – ale změna může být stejně viditelná,“ řekl v rozhovoru pro CNN.

vw

Prestižní server CNET věří tomu, že právě boj o aplikace do aut může být technologickým bojištěm budoucnosti, proti němuž bude zápolení Androidu s Applem jen dětskou hádkou. A můžeme se zde dočkat nejen obrovských novinek, z nichž budeme mít prospěch my jako zákazníci, ale také nečekaných koalic mezi výrobci.

TOP 5 aplikací pro vaše auto:

aCar

Aplikace s víc než milionem stažení vznikla původně pro Blackberry, ale přešla i na mnohem rozšířenější Android. Základní verze je zdarma, rozšíření na profi verzi stojí 130 korun – v rozšířené verzi je třeba jako jazyk i čeština. Co to umí? Zadáte do ní typ svého vozu, značku a rok výroby a pak už za vás tahle chytrá apka bude sledovat spotřebu všeho vozu, najeté kilometry pro různé účely a vypočítá vám statistiky, které se vám pro plánování dalších cest budou opravdu hodit…

Car Locator

Stojí sice 74 korun, ale vyplatí se. Pomocí GPS si zapamatuje, kde parkujete. Je s ním konec tomu, že zapomenete, kde parkujete a pak své auto nemůžete najít. A pak hledáte, hledáte a hledáte… Hodí se především na dovolené v zahraničí, v místech, kde se moc nevyznáte – nevěřili byste, kolik hádek s manželkou ušetří. Existuje i řada free verzí, ale tady je jistota jistota…

Sportovní auto budoucnosti

Na co budou jezdit auta, když dojde ropa?

iOnRoad Pro

Tak tohle už trošku budoucností zavání. Jde o bezpečnostní aplikaci do auta, která vás upozorňuje na srážky. iOnRoad vylepšuje řízení v reálném čase pomocí pokročilých chytrých telefonů. Aplikace využívá vestavěnou kameru chytrého telefonu, GPS a senzory k detekci vozidel před vozidlem svého majitele, aby řidiče upozorňovala na situace, kdy se dostávají do nebezpečí. Cena: 99 korun.

Služby motoristům

Zadarmo a česky! Tato aplikace zajistí snadné a rychlé řešení nečekaných situací na cestách. Jak? Funkce asistenční služby zajišťuje přívoz náhradního vozidla i rychlý odvoz porouchaného auta a další služby při silniční nehodě nebo poruše automobilu. Před odesláním kontaktních údajů přes asistenční služby lze navolit informace, zda došlo k dopravní nehodě či poruše motorového vozidla, nastalo zranění anebo je nutné dovézt náhradní vůz a zavolat Policii ČR.

O autech, která znamenají budoucnost, se dozvíte víc tady

Funkce autoservis zasílá vedle kontaktních údajů zprávu o zadaném čase přistavení vozidla, místě jeho vyzvednutí (doma či v autoservisu) a potřebě náhradního vozu. Za účelem rychlého zapůjčení vozidla je zavedena funkce autopůjčovna, kde lze intuitivně navolit druh půjčovaného automobilu i den, čas a místo k převzetí a odevzdání vozu. Dobré, ne?

Volkswagen

Jak už jsme naznačovali, vlastní aplikace má už většina automobilek. Jednu z nejúčelnějších provozuje Volkswagen. Jmenuje se Service App a má hlavní úkol spolehlivě pomoci v různých situacích na silnici.

Snadno a rychle s ní máte k dispozici užitečné informace týkající se vašeho vozu. Nejen, že v ní najdete síť autorizovaných partnerů, ale získáte i informace o vybraných servisních úkonech, užitečné tipy a aktuální nabídky.

V případě poruchy nebo nehody vašeho vozidla s ní můžete jednoduše kontaktovat ofiko asistenční linku, na kterou se také rovnou přenesou informace o vašem voze a aktuální geografická poloha. Můžete také jednoduše vytvořit report o nehodě. Navíc jsou k dispozici další užitečné funkce, jako třeba: vysvětlení významu vybraných palubních kontrolek, funkce záznamu polohy zaparkovaného automobilu, včetně parkovacích hodin, překladače se slovní zásobou týkající se vašeho vozu a překladů nejběžnějších frází do vybraných jazyků.

Tesla Roadster

Robotické automobily: dočkáme se jich už za tři roky?

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama