Nejpodivnější žralok světa loví losy a lední medvědy

Vizuálně jsou asi zajímavější a zvláštnější žraloci – ale opravdu nejpodivnější je zřejmě žralok malohlavý. Tohle jste o nich asi nevěděli.
Žralok grónský
Žralok grónský

reklama

Zřejmě jste o něm nikdy neslyšeli – je to tím, že se o něm toho moc neví. Jenže žralok malohlavý, kterému se dříve říkalo také žralok grónský, je opravdu extrémně zajímavý tvor. Prakticky každá stránka jeho života je totiž výjimečná.

1) Je skoro nesmrtelný

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Lovec rybích obrů (1) - upoutávka

Podle odhadů vědců se tito žraloci dožívají běžně 200 let. Odhaduje se to podle velikosti zubů, které jim po celý život dorůstají.

2) Je zcela záhadný

První fotografie z jeho přirozeného prostředí byla pořízena až roku 1995; první video pochází dokonce až z roku 2003.

3) Miluje led 

Většina žraloků miluje teplou vodu. Žraloci malohlaví jsou jediným druhem, který dokáže žít v arkticky chladném moři. Jejich oblíbená teplota je –1 stupeň Celsia. V létě proto raději klesají do hlubin, kde je větší zima. Vědci pak už nemají vůbec šanci se k nim dostat…

4) Když jsme psali, že se potápějí hluboko, tak myslíme opravdu hluboko

Běžně se potápějí do hloubek kolem 2000 metrů, rekordní hloubka, kde byli pozorováni, je 2200 metrů. Podle toho, jak pohodově tam odpočívali, se zdá, že v jejich schopnostech jsou ještě větší hranice.

5) Jsou slepí

Sice se rodí s normálníma očima, ale velmi často o ně během života přijdou. Může za to parazit jménem Ommatokoita elongata, který právě oči žraloků napadá; má ho 90 procent těchto arktických žraloků. Tento korýš oči doslova vyžere… Naštěstí v hlubinách, kde žraloci normálně žijí, skoro žádné světlo stejně není – a tak o nic moc nepřicházejí.

6) Jsou to obři!

Jde o jeden z největších druhů žraloků vůbec. Největší exempláře měřily 6,5 metru a vážily přes 1,2 tuny!

7) Žerou všechno – i lidi

Před půl rokem objevili biologové žraloka grónského, který se dusil losem. Vzhledem k tomu, že losi se docela často odváží do oceánu, je pravděpodobné, že žralok půltunového paroháče ulovil. Podle všeho útočí i na lidi – je doložen jeden případ, kdy v žaludku tohoto žraloka byla objevena lidská noha. Jindy tam biologové našli kusy ledních medvědů, koní nebo celého soba… Nejčastěji však zřejmě loví tuleně.

kLADIVOUN ZBLÍZKA

13 úžasných novinek o žralocích za rok 2013

8) Jejich zuby jsou smrtící

Jak už jsme psali v prvním bodu – zuby těchto žraloků dorůstají po celý život. Fungují jako motorová pila: když žralok dostane do čelistí kořist a zamává hlavou, zuby odříznou hladce třeba losí (nebo lidskou nohu).

9) Mají jedovaté maso:

Maso žraloků malohlavých je silně jedovaté. Obsahuje enzymy, které jim pomáhají vyrovnávat se se změnou tlaku při vynořování a potápění. Podle grónských kronik je maso toxické tolik, že může způsobit i smrt člověka. První osadníci se ho tedy museli naučit připravovat tak, aby se jedů v něm zbavili. Recept zní: maso zahrabat na 12 dní do země a pak několik měsíců sušit. Výsledná pochoutka se nazývá „hákarl“.

10) Jsou to nejpomalejší lovci

Lidé z Grónska těmto dravcům říkají také „ospalí žraloci“. Opravdu jde o jedny z nejpomaleji se pohybujících žraloků světa. Jejich průměrná rychlost se pohybuje kolem 0,3 metrů za sekundu. Dokážou však na krátký čas zrychlit, když se vrhají na kořist…

Svítící žralok

VIDEO: Vědci objevili svítícího žraloka

reklama

reklama