Putin otevře Oliveru Stoneovi brány Kremlu a vysvětlí, k čemu potřebuje Krym – dnes na Prima ZOOM

O Putinově stylu vlády, situaci na Ukrajině a v Sýrii i o běžně nepřístupných zákoutích Kremlu se dozvíte v další části dokumentárního filmu Svět podle Putina, kterou exkluzivně vysílá dnes ve 20.00 Prima ZOOM.
Pane Stone, vítejte v Kremlu - dva cukry, mlíčko? Je to tak správně?
Pane Stone, vítejte v Kremlu - dva cukry, mlíčko? Je to tak správně?
archiv Prima ZOOM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak vypadá pracovní stůl Vladimira Putina? Docela pracovně – žádné náznaky soukromí, žádné fotky dvou Putinových dcer. Na stole zapnutý počítač a jako pozadí plochy monitoru – překvapivě obrázek Kremlu. Teprve vedlejší místnost skrývá několik drobných artefaktů. Prvním z nich je portrét Putinova otce. „Byl u námořnictva,“ oznamuje Putin svému průvodci, americkému režiséru Oliveru Stoneovi. „V Sevastopolu?“ ptá se Stone. „Ano.“ „Tak proto jste o něj bojoval,“ vtipkuje Stone v narážce na připojení Krymu k Rusku v roce 2014.

Natáčení ve spleti Putinových pracoven a komunikačních místností tvoří podstatnou část třetího dílu. K vidění je i proslulá pracovna Josifa Vissarionoviče Stalina, kde se podle nálady rozhodovalo o osudech milionů lidí. „Je přepažená, ta příčka tu nebyla,“ komentuje Putin současný stav kdysi hrůzné pracovny.

V duchu hesla „Rusko jsem já“ pak Putin Stoneovi předvádí, jak z komunikační místnosti řídí svůj svět. Spojte mě s ministerstvem pro mimořádné události,“ nařizuje ruský prezident, aby vzápětí vyslechl hlášení příslušného ministra promlouvajícího z obří telestěny. Ve stejném duchu se pak nese rychlá porada s generály v Sýrii, kteří podle instrukcí chystají další letecký úder proti základnám takzvaného Islámského státu.

Svět podle Putina trailer 1
Svět podle Putina trailer 1

Vítejte v Kremlu

Kreml je největší obývaná pevnost v Evropě. Za známými hradbami z nepálených červených cihel o celkové délce 2235 metrů leží nejen Velký kremelský palác, ale i několik nejvýznamnějších ruských pravoslavných kostelů včetně chrámu Zvěstování Panny Marie (Blagověščenskij soubor) a chrámu Nanebevzetí Panny Marie (Uspenskij soubor) z 15. století.

Celá Kremelská pevnost zahrnuje plochu necelých 28 hektarů, pro srovnání Pražský hrad udává plochu 7,28 ha.

Svět podle Putina dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

(mih)

Reklama
Reklama