Svět podle Gorbačova: Helmut Kohl ho nazval Goebbelsem, Čechům a Slovákům dal naději

Jsem Němec a myslím, že první Němec, kterého jste v životě viděl, se vás pokusil zabít, říká německý režisér Werner Herzog v rozhovoru s Gorbačovem.
Ronald Reagan a tehdejší sovětský prezident Michail Gorbačov v roce 1987
Ronald Reagan a tehdejší sovětský prezident Michail Gorbačov v roce 1987
profimedia.com

reklama

Pane Gorbačove, já jsem Němec. A myslím, že první Němec, kterého jste v životě viděl, se vás pokusil zabít. Těmito slovy uvádí významný německý režisér chorvatského původu Werner Herzog svůj rozhovor s posledním prezidentem Sovětského svazu, dnes 88letým Michailem Sergejevičem Gorbačovem.

Celovečerní dokument Svět podle Gorbačova najdete online na Prima ZOOM.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Svět podle Gorbačova (1) - upoutávka

Gorbačov v něm otevřeně hovoří o svých omylech i úspěších a rozkrývá pozadí událostí, které lemovaly pád železné opony a zhroucení bipolárního světa. Pro Herzoga důležité téma, jakým je znovusjednocení Německa, doplňuje Gorbačov o osobní detaily. S tehdejším západoněmeckým kancléřem Helmutem Kohlem si sice rozuměl, nebylo to ale automatické. Kohl jej dokonce v jedné fázi jednání nazval sovětským Goebbelsem. Rozhovor Michaila S. Gorbačova s Wernerem Herzogem nicméně provází vzájemný respekt a obdiv.

Svět podle Gorbačova
Svět podle Gorbačova

Gorbačov v Československu

Jeho návštěva v socialistickém Československu v dubnu 1987 působila jako rozbuška. Místo chřadnoucích starců, kteří v předchozích letech reprezentovali Sovětský svaz, přiletěl z Moskvy svižný, usměvavý a mladistvě působící Michail Gorbačov doprovázený svou okouzlující manželkou Raisou.

Komunisté museli se skřípějícími zuby vydat jeho útlou bílou knížečku Přestavba a nové myšlení, která se okamžitě stala bestsellerem. V podstatě šlo o jakýsi oficiální samizdat, kterým komunisté popírali některé do té doby pěvně zakotvené principy své moci.

Gorbačovův pád

Gorbačov se narodil 2. března 1931 do rolnické rodiny v severokavkazské vesnici Privolnoje. Jeho otec Sergej Andrejevič byl válečný veterán s mnoha vyznamenáními. V létě 1944 dostala jeho žena oficiální dopis o tom, že padl na frontě. O týden později jí ale on sám poslal dopis o tom, že je živ a zdráv. Sergej Andrejevič zemřel až o 32 let později v roce 1976.

I Gorbačov prožil své znovuzrození, i když jen nakrátko. Shodou okolností v pro nás citlivých dnech 19.–21. srpna 1991 využili stoupenci tvrdého jádra ve vedení SSSR Gorbačovovy dovolené na Krymu, aby se pokusili převzít moc a Gorbačova sesadit. Takzvaný srpnový puč ale skončil fiaskem a jeho jediným výsledkem bylo, že vynesl k moci budoucího ruského prezidenta Borise Jelcina.

Gorbačov, který se svým protějškem Ronaldem Reaganem dojednal smlouvu o likvidaci významného počtu strategických jaderných zbraní, přispěl k pádu Berlínské zdi a umožnil více či méně pokojné protikomunistické převraty v zemích střední a východní Evropy, nakonec z funkce posledního prezidenta Sovětského svazu odstoupil 25. prosince 1991. O den později přestal Sovětský svaz existovat.

Dokument Svět podle Gorbačova sledujte na Prima ZOOM.

(mih)

reklama

reklama