Expediční MAN se v Africe vyšplhal do 3000 metrů, tam ho zaskočil sníh – Srdcaři v Africe na Prima ZOOM

V obytném voze strávili moderátorka Lucie Výborná, režisér Miroslav Náplava a kameramani Ondřej Hošek a Honza Tutoky několik měsíců a urazili 37 000 kilometrů.
Expedice na jih Afriky byla poctou Hanzelkovi a Zikmundovi
Expedice na jih Afriky byla poctou Hanzelkovi a Zikmundovi
archiv Prima ZOOM

reklama

Tradici výprav obytnými auty mají Češi hluboko pod kůží – možná proto, že nemáme moře a tedy ani lodě… Parta čtyř Srdcařů – moderátorka, režisér a dva kameramani – se za nejnovějším dobrodružstvím do Afriky vypravila v upraveném nákladním voze MAN s technickým označením EX41-KD/MAN M 4x4 CC. Spolehlivá obytná čtyřkolka zvaná Manka jim poskytla zázemí pro cestu dlouhou 37 000 kilometrů, během níž vznikl seriál Srdcaři v Africe, který můžete vidět na Prima ZOOM.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Srdcaři v Africe 4 - budíček

Manku má tým, jehož členy jsou moderátorka Lucie Výborná, režisér Miroslav Náplava a kameramani Ondřej Hošek a Honza Tutoky, už devět let a projel s ní 22 zemí Evropy a Afriky. Auto má navíc přidanou pracovní plochu, držák na motorku, možnost přidělat plátno na bok k promítání filmu a vysouvací střechu s prostorem na spaní odkud se dají i fotit a pozorovat zvířata. To ovšem jen mimo přírodní rezervace, kde je focení zvířat ze střechy auta zakázané.

Vzhůru do Dračích hor

Svůj výkon předvedla Manka i její posádka při zdolávání legendárního průsmyku Sani Pass mezi jihoafrickou provincií KwaZulu-Natal a sousedním Lesothem. Průsmyk v Dračích horách stoupá až do výšky 2876 metrů a Manka byla rozhodně jedním z prvních těžkých nákladních aut, které se na silnici vedoucí průsmykem odvážily. „Nahoře nás překvapil sníh – přes noc totiž nasněžilo. Jenže do Afriky jsme sněhové řetězy nevezli, takže jsme čekali, až sníh zase roztaje,“ popisoval neobvyklou situaci řidič a kameraman Honza Tutoky.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Srdcaři v Africe - HONZA TUTOKY rozhovor

Expediční MAN je vybavený motorem o výkonu 206 kW a nádrž na 520 litrů mu poskytuje slušný dojezd. Kabina poskytuje komfort pro pětičlennou posádku, přičemž zadní trojmístná lavice se dá snadno změnit na lůžko. Při jízdě v terénu může řidič využít samostatné uzávěrky diferenciálu pro přední a zadní nápravu.

Vlastní nástavba svou výškou 190 cm, šířkou 218 cm a délkou 402 cm nabízí dostatek prostoru pro dvě jednolůžka a jedno dvoulůžko, ale také dveřmi oddělenou sprchu a toaletu. Samozřejmostí je kuchyňské vybavení a spousta úložného prostoru.

V jednotlivých epizodách seriálu se podíváme do hlubin k velkým bílým žralokům, zažijeme pořádný offroadový adrenalin a vyšplháme na třítisícové vrcholky Dračích hor. Srdcaři všechno prožívali na vlastní kůži: potápění se ke krokodýlům v deltě Okavanga, spaní v kamenných rondelech pastevců v Lesothu nebo halliburtonovskou jízdu drezínou po opuštěné železnici.

Srdcaři v Africe najezdili desetitisíce kilometrů

Záchrana levharta i pocta Hanzelkovi se Zikmundem – Srdcaři v Africe na Prima ZOOM

Srdcaři se ale účastnili i zátahu na pytláky a vědeckých experimentů pod vodou i na souši. Patří mezi ně záchrana levharta, kterého je možné sledovat pomocí trekovacího obojku, nebo unikátní snímání afrického parku z dronu.

Osmidílný dokument Srdcaři v Africe můžete vidět na Prima ZOOM.

reklama

reklama