VIDEO: Noemova archa byla kulatá a postavili ji Babylóňané

Bible obsahuje návod na stavbu Archy. Jenže existuje i návod mnohem starší. Opsali ho křesťané?
Noemova archa byla ve skutečnosti kulatá
Noemova archa byla ve skutečnosti kulatá
archiv Prima ZOOM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Existovala Noemova archa? A pokud ano, mohla mít kruhový tvar? Klíč k odpovědím na tyto otázky je možná ukrytý na nenápadné hliněné destičce hustě popsané klínovým písmem. Vznikla v Babylónii před téměř 4000 lety a od roku 1948 ležela nepovšimnuta v pozůstalosti britského vojáka, který sloužil na Blízkém východě. Destička obsahuje podrobné a přesné pokyny, jak má archa vypadat – a to přinejmenším 1000 let před tím, než vznikla bible.

Hliněná destička v igelitové tašce

Na destičce je převyprávěn příběh o potopě světa dávno před tím, než se stal součástí starozákonní první knihy Mojžíšovy. K překvapivému objevu došlo poté, co do Britského muzea vstoupil muž s igelitovou taškou plnou drobných předmětů po svém otci sloužícím v britském letectvu. Službu měl náhodou filolog a asyrolog Irvin Finkel, který v pozůstalosti mezi upomínkovými předměty z Číny a Indie objevil i zajímavě vyhlížející hliněnou destičku.

Skutečná Noemova archa byla nejspíš kulatá
Skutečná Noemova archa byla nejspíš kulatá

Příběh nápadně podobný příběhu o Noemovi, jak jej známe z Bible, byl na destičku zapsán roku 1750 př. n. l., tedy o tisíc let dříve, než se dostal do Bible. Pohanští bohové se podle textu rozhodnou seslat na zemi potopu, aby se zbavili lidské rasy. Jeden z bohů si ale vybere hrdinu, který má za úkol postavit archu, na které má zachránit svou rodinu a dvě zvířata od každého druhu. V této verzi pak oním hrdinou není Noe, ale babylónská postava Atrahasis.

Ararat: opravdu se zde někde ukrývá Archa?  - Obrázek 1

Archeologové na stopě Noemovy archy: Co našli?

Destička dokonce obsahuje i podrobný návod, jak má loď vypadat. K překvapení Finkela a dalších odborníků měla mít tvar kruhu. Takové lodě se skutečně v minulosti používaly a dodnes je můžeme spatřit na Eufratu a Tigridu v Iráku. Jsou to korakly, proutěné čluny kulatého tvaru používající se k rybolovu. Jejich trup je z hustě pleteného štípaného rákosu napuštěného směsí pryskyřice a kokosového oleje. Trup je uvnitř podepřen konstrukcí.

(mih)

Reklama
Reklama