Sérioví vrazi: Stodolovi – vraždící manželský pár a fušerské vyšetřování

Manželé Dana a Jaroslav Stodolovi drží mezi českými zločinci neslavné prvenství.
Vražda v koupelně
Vražda v koupelně
http://pixabay.com

reklama

Nikdo jiný než Stodolovi v dějinách České republiky nezavraždil 8 osob důchodového věku a nepřidal ještě 9 dalších závažných násilných trestných činů. Není tedy divu, že si dvojice odpykává doživotní tresty.

„Jen“ přepadení, násilí a krádež

Manželé Stodolovi se většinou maskovali a nebylo tomu jinak ani u jejich pravděpodobně první větší společné akce. Alois Miškovský z Chabeřic byl ve vsi známý tím, že půjčoval peníze. Stodolovi k němu přišli 30. 9. 2001 a ohrožovali ho nožem. Poté, co jim vydal své úspory ve výši 160 000 Kč, svázali jej a ponechali osudu v jeho domě. Byl nalezen až o dva dny později ve velmi špatném stavu a o rok později zemřel.

Stodolovi v roce 2001 pobývali u Daniny matky ve Slavošově. Druhé loupežné přepadení, které provedl Stodola 16. 11. 2001 kolem třetí hodiny ranní, plánovali manželé celý večer a část noci. Stodola později uvedl, že během té doby vypil skoro tři litry domácího vína. Jejich obětí se stal soused Jaroslav Šanda (75 let). Stodola se do domu dostal v okamžiku, kdy pan Šanda otevřel dveře domu a odešel do chléva. Stodola se schoval v chodbě za závěsem a když se Šanda vrátil, srazil jej na zem a pod pohrůžkou násilí, jej donutil vydat 40 000 Kč.

Pak se ale stalo něco, co Stodola nečekal. Stařec mu totiž strhl z obličeje punčochu i paruku. Stodola ho pak ze strachu z odhalení uškrtil. Mrtvolu uložil do postele pod deku, kolem ní umístil zapálené svíčky a odešel z domu. Od svíček vzplál celý dům a požár uhasili až přivolaní hasiči. Ti samozřejmě poničili spoustu stop. Navíc bohužel došlo k celé řadě pochybení a zanedbání během pitvy. V pitevní zprávě se totiž neobjevila zpráva o poranění hlavy ani o stopách po škrcení. Ke škodě věci bylo i údajné Šandovo prohlášení, že než aby přenechal dům dětem, raději ho zapálí. Případ byl tak v roce 2002 uzavřen s tím, že se jedná o úmrtí bez cizího zavinění.

Šperky a tělo zakopané na zahradě

Jen o dvanáct dní později 28. 11. 2001 se Stodolovi vypravili do domu Růženy Skohoutilové (68 let), která podobně jako Jaroslav Šanda bydlela v sousedství a na vesnici byla známá svou zálibou v dražších špercích. Role agresorky se tentokrát ujala Dana Stodolová, která vnikla do domu a paní Skohoutilovou ohrožovala železnou tyčí. Když tento útok nepřinesl kýžený úspěch, vstupuje na scénu Stodola, který ji za použití nalezeného šátku a polštáře udusil.

Stodolovi zcizili celkem 50 000 Kč, které našli schované pod postelí, a několik dalších předmětů. Tělo mrtvé Růženy Skohoutilové zakopali na zahradě společně s doklady a předměty denní potřeby. Objevil jej po půl roce až její zeť, který chtěl na zahradě postavit fóliovník. Chybějící doklady a předměty osobní potřeby dlouhou dobu vyvolávaly dojem, že se paní Skohoutilová vypravila na cesty.

Změna strategie a předstíraná nevolnost

Na konci dubna 2002 Stodolovi zavítali do Měchonic. Antonína Krále (66 let) požádali o sklenici vody pod záminkou nevolnosti a když otevřel dveře, zatlačili ho do domu. Další sled událostí byl dost podobný předchozím přepadením a vraždám. Nejprve Antonína Krále i jeho ženu svázali a pak pod pohrůžkou násilí vymáhali informaci, kde mají schované peníze. Když dosáhli svého, Stodola je oba uškrtil kabelem od lampičky. Jejich chladnou vypočítavost dokazuje i fakt, že oba již mrtvé důchodce rozvázali a pustili plynový sporák. Stodolová vyšla ven z domu dveřmi, zatím Stodola zamkl zevnitř a ven se dostal okýnkem na toaletě.

Od začátku byla událost vyšetřována jako udušení plynem ze sporáku, nicméně byla nařízena i soudní pitva. Podle soudních znalců musely být na těle patrné stopy po škrcení, přesto bylo v pitevní zprávě za příčinu smrti označeno udušení. Soudní znalci také vyjádřili názor, že plyn z plynové bomby nemohl zaplnit tak velký prostor a způsobit udušení. Přesto byl případ odložen jako úmrtí bez cizího zavinění.

Loupež v Chabeřicích

V minulosti si Dana Stodolová pravidelně půjčovala peníze od manželů Hromasových z Chabeřic. Až do 11. 8. 2002 své dluhy vždy splácela. Maskovaní Stodolovi vyrazili dveře domu a svázali Růženu a Václava Hromasovy. Dana Stodolová začala Růženu dusit nejprve ručníkem a kalhotami a později i ohrožovat nožem s pohrůžkou smrti, pokud jim nesdělí, kde mají uložené peníze. Z domu si na konec Stodolovi odnesli 21 000 Kč. Manželé Hromasovi sice útok přežili, ale nedokázali útočníky dostatečně popsat. Do vězení se nakonec dostala úplně jiná dvojice násilníků, která byla osvobozena až v roce 2004.

Vražda v Kardašově Řečici

V září hledala Dana Stodolová bydlení a zaměstnání v okolí Jindřichova Hradce. Náhodou se seznámila s Marií Čondlovou (78 let), které navykládala, že je obětí povodní v Praze. Marie Čondlová ji ze soucitu nechala u sebe přespat. Druhý den pak Stodolovou přistihla, jak prohledává dům. Stodolová ji přemohla, svázala na židli a začala jí vyhrožovat. Když se nedozvěděla, kde má ukryté peníze, zacpala ji ústa roubíkem a omráčila dvěma údery kuchyňským válečkem do hlavy. Své dílo pak dokonala čtyřmi bodnutími do hrudníku.

Zajímavé je, že dům po vraždě prohledala, uklidila a ještě jednu noc v něm přespala. Policie získala od sousedů popis vraždící ženy, ale pátrání po ní skončilo bez úspěchu. Diskutovaná byla hodně i skutečnost, že tuto vraždu spáchala Dana Stodolová bez účasti svého manžela.

Další bohatý soused na seznamu obětí

Josef Malina (81 let) se často na veřejnosti chlubil, že má našetřenou velkou sumu peněz. Pro Stodolovy byl tak ideálním cílem jejich násilného jednání. Nějakou dobu pozorovali jeho zvyklosti a denní režim. Díky tomu věděli, že každé ráno pootevírá dveře domu, aby vyvětral. Stodola omráčil Josefa Malinu silným úderem do hlavy, vynesl jej na půdu a snažil se ho oběsit na telefonním kabelu. Ten ale nevydržel starcovu váhu a přetrhl se. Stodola ho pak ve vzteku ukopal k smrti a ještě jednou se ho snažil bez úspěchu pověsit na trám. V domě našli Stodolovi celkem „jen“ 10 000 Kč. Vkladní knížky s bezmála dvěma miliony však neobjevili.

Nepochopitelně vyznívá závěr policejního vyšetřování, podle kterého nebylo zjištěno cizí zavinění a případ byl uzavřen jako sebevražda.

Fingovaná hádka sester a zázrak, který nikdo nečekal

K dalšímu napadení a dvěma vraždám došlo 2. 12. 2002 v Brněnci, kdy se Stodolovi vloupali k Boženě Cerhákové (92 let). Zajímavá může být souvislost s její dcerou Helenou, která s ní sdílela domácnost a měla v plánu koupit ubytovnu, ve které Stodolovi v té době žili. V čase vloupání byla v domě na návštěvě její druhá dcera Dagmar.

Stodolovi nejprve ženy spoutali a donutili je prozradit, kde mají schované peníze a vkladní knížky a pak se rozhodli je všechny zabít. Jako první přišla na řadu Dagmar, kterou Stodola uškrtil šátkem. Boženu povalili na postel a dusili ji polštářem. Helenu společně odvedli do koupelny, kde ji Stodola ve vaně uškrtil. To však nestačilo a Dana Stodolová vzala nůž a pořezala Helenu na zápěstí s cílem vyvolat dojem sesterské hádky. Božena Cerhákové jako zázrakem útok přežila a na základě jejího útržkovitého svědectví byl Jaroslav Stodola zadržen. Netrvalo to však dlouho a byl propuštěn pro nedostatek důkazů.

Konec řádění manželů Stodolových a rozplétání nitek hrůzného příběhu

K poslednímu napadení došlo 3. 2. 2003. Stodola požádal Josefa Peroutku (78 let) o sklenici vody pro „těhotnou“ manželku, která na ulici omdlela. S nožem v ruce ho donutil, aby sestoupil do sklepa, kde ho zamkli. V rychlosti prohledali dům, ale nenašli víc než mobilní telefon a pár sladkostí. Při odchodu potkali známého policistu, který o den později po nalezení Josefa Peroutky Stodolu zatknul.

Zpočátku to vypadalo, že Stodola vezme veškerou vinu na sebe a postupně se doznával k odloženým nebo nevyřešeným vraždám. Během vyšetřování však byla postupně prokázána i přímá účast Dany Stodolové. Následně 26. 4. 2004 byli Dana a Jaroslav Stodolovi odsouzeni k doživotnímu vězení. Jejich svazek skončil dohodou a rozvodem o dva roky později.

Na volné televizní zpracování případů nechvalně proslulých sériových vrahů z Česka i ze světa, se můžete podívat v premiérové II. řadě divácky úspěšného seriálu.

Temný kraj vysíláme v sobotu ve 20.15 na Primě. Celý seriál Temný Kraj je také online na iPrima.cz

Text: David Hainall

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama