Sérioví vrazi: Lesní vrah s IQ 130, tři oběti a sebevražda ve vězení

Viktor Kalivoda sám na sobě spáchal "trest smrti". Ovšem předtím stihl zabít tři lidi.
Čím střílel vrah Kalivoda?
Čím střílel vrah Kalivoda?
Pixabay

reklama

Byl nadaným studentem, který vynikal v přírodních vědách, několikrát myslel na sebevraždu, neúspěšně studoval dvě vysoké školy, pracoval jako policista v Praze, řídil tramvaj, vyhrál 320 000 Kč ve vědomostní soutěži a zastřelil tři lidi. Řeč je o Viktoru Kalivodovi, přezdívaném „lesní vrah“.

Tři vraždy stačí

Rozhodnutí začít vraždit přišlo dva dny po jeho 28. narozeninách. Měl v plánu zabít desítky lidí, ale naštěstí zvládl jen tři. První dvojnásobná vražda se odehrála 13. 10. 2005 u obce Nedvědice v okrese Brno-venkov. V lese poblíž Nedvědic zastřelil starší manželský pár. Už za tři dny, 16. 10., vraždil znovu. U Malíkovic v okrese Kladno zastřelil v lese muže, který tam byl na procházce se psem. Oběti se neznaly a nebyly ani v žádném vztahu ke Kalivodovi. Jednoduše byly ve špatný čas na špatném místě. Spojovalo je jediné – použitá zbraň typu Glock a způsob provedení. Oběti byly zasaženy z delší vzdálenosti do hrudi a pak zblízka do hlavy.

Dopaden byl na základě svědectví lidí, kteří se v době druhé vraždy pohybovali v blízkosti místa činu. Ve vrcholné houbařského sezoně si všimli mladého muže, který se procházel po lese bez košíku a nedaleko parkoval tmavý modrý Opel. Klíčové bylo přesné určení použité zbraně a jejího majitele.

Průběh zatčení byl nečekaně klidný a bez komplikací. „Čekali jsme před domem na sídlišti. Ráno Kalivoda vyšel z domu s velkou sportovní taškou. Vůbec se nám nestavěl na odpor. V tašce byly náboje a zbraň. Úplně klidně přiznal: Ano, byl jsem to já,“ popisuje průběh zatčení plk. Mazánek.

Lesní vrah očima psychologů

Z posudku psychologa vyplývá: „U pachatele bylo zjištěno vysoké IQ (130) v pásmu vysokého nadprůměru. Ale využití tohoto potenciálu je v jeho případě minimální. Chybí schopnost empatie. Osobnost pachatele je uzavřená s rysy emoční zploštělosti, nízké sebedůvěry, podrážděnosti a egocentričnosti. Je nepřizpůsobivý s nezájmem o okolí. Nebyla zjištěna závažnější duševní porucha a rozpoznávací i ovládací schopnosti byly vzhledem ke stíhané trestné činnosti zachovány,“ můžeme se dočíst na webových stránkách Českého rozhlasu.

Kalivoda během procesu nespolupracoval ani se svým obhájcem, natožpak s psychology a psychiatry, kteří zpracovávali znalecké posudky. Motiv jeho jednání tak zůstal soudu neodhalen.

Co sériový vrah píše rodině?

Dopis svým rodičům napsal Kalivoda až ve vězení a krátce v něm vysvětluje motivy svého jednání a inspiraci činem Olgy Hepnarové z roku 1973, která ve vypůjčeném nákladním voze vjela na tramvajovou zastávku a zabila celkem 8 lidí. Kalivoda také naznačuje, jaké kroky chystá.

„Milí rodiče,

z toho, co jsem dosud napsal, je snad jasné, proč jsem nechtěl spolupracovat s policií, s advokátem ani se znalci. Nechtěl jsem si přiznat, že jsem blázen, a všem jsem říkal, že vím, proč jsem to udělal, a že mi to není líto. 

V začátcích toho všeho jsem si koupil v knihkupectví knížku o psychiatrii. Tehdy jsem ještě nemyslel na Olgu Hepnarovou, takže jsem se našel jen jako schizoidní typ s depresí. Ale pamatuji si, že příznaky jako zrakové halucinace, vkládání myšlenek 30 let mrtvé dívky nebo záseky myšlení jsou příznaky schizofrenie. Každopádně nejsem normální. 

Když nikomu nic neřeknu, tak budu odsouzen nejspíš na doživotí. Když řeknu, tak mě zavřou na doživotí do blázince. A když se zabiji, tak budu mít jistotu, že už nezabiji někoho dalšího. 

Především vám chci napsat, že nic z toho, co se stalo, není vaše vina. Plně si uvědomuji, co jsem udělal a lituji toho. Zabil jsem tři lidi a narušil tím životy jejich příbuzných a přátel, nemluvě o vás. Kdybych to mohl nějak vrátit, tak to udělám. Je mi to líto a stydím se za to. O sebevraždě jsem uvažoval už dlouho a myslím, že teď už zvládnu ji udělat. Nechci zažívat znovu to, co se se mnou dělo posledních pár let. Odejdu s klidnou duší a smířený se světem. 

Mějte se krásně, ahoj Viktor“

Vězení a konec života

Soudní proces s Viktorem Kalivodou začal v roce 2006. Během soudního jednání uvedl, že měl před trojnásobnou vraždou v plánu použít zbraň a vraždit i v pražském metru na trase „C“. I když několikrát měl u sebe zbraň, k vlastnímu činu podle svých slov nenašel odvahu. Soud skončil 27. 6. 2006 odsouzením Viktora Kalivody na doživotí. Ve věznici ve Valdicích ale strávil pouze čtyři roky a 26. 10. 2010 spáchal sebevraždu.

Na volné televizní zpracování případů nechvalně proslulých sériových vrahů z Česka i ze světa, se můžete podívat v divácky úspěšném seriálu Temný Kraj online na iPrima.cz

Text: David Hainall

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama