29. října 2019 06:00

Proč jsou Spojené státy zemí masových vrahů?

Ten titulek není ani přemrštěný ani nadsazený. Statistické údaje o počtu masových vrahů jsou zcela jednoznačné: V USA žije jen 5 procent světové populace, ale odehraje se zde 31 procent případů masakrů způsobených střelnou zbraní.

Zatímco sérioví vrazi zabíjejí po dlouhá léta, masoví vrazi zabijí většinou velké množství lidí najednou. To jen k terminologii na úvod…

V USA žije jen 5 procent světové populace, ale odehraje se zde 31 procent případů masakrů způsobených střelnou zbraní. Ukazují to přesvědčivé údaje Americké sociologické asociace, které pocházejí z let 1966–2012.

Autor práce, sociolog Adam Lankford z University of Alabama to vysvětluje takto:„USA, Jemen, Švýcarsko, Finsko a Srbsko jsou země s nejvyšším počtem střelných zbraní na osobu. A všechny patří do 15 států s nejvyšším počtem obětí způsobených šílenými střelci. To nemůže být náhoda…“

Jde o první práci svého druhu. Lankford, který se specializuje na sociologické aspekty kriminalistiky, pro ni shromáždil veškeré údaje o případech střelby, při nichž zemřeli více než tři lidé. Pochopitelně vyloučil války, přestřelky gangů a další podobné případy, které by do vzorku nezapadaly. Zajímaly ho jen případy tzv. šílených střelců…

„Moje práce přináší empirické důkazy shromážděné ve 171 zemích světa, že počet střelných zbraní ve státě je nejlepší předpovědí pro to, kolik mrtvých tam zaviní šílení střelci,“ tvrdí vědec. „Doposud to byly jen domněnky, teď máme tvrdá data, která ukazují na propojení mezi počtem mrtvých a počtem zbraní.“

Čím se liší Spojené státy?

Vědec se zabýval i tím, čím jsou právě USA výjimečné. Ukázalo se, že právě počtem zbraní, jimiž se střelec vyzbrojí. Ve Spojených státech je 3,6krát vyšší šance, že bude mít vrah dvě nebo více zbraní, než ve zbytku světa – tam mívají šílení střelci většinou jen jedinou pušku. V USA má více než polovina těchto vrahů dvě a více střelných zbraní…

Američtí střelci jsou současně méně „schopní“ než ti ve zbytku světa. Průměrný počet obětí šíleného střelce je ve světě 8,81, zatímco ve Spojených státech je to „pouze“ 6,87 osob… Podle vědce je to způsobené především tím, že americká policie má kvůli vysokému počtu těchto trestných činů lepší průpravu pro to je řešit. Střelec tak nestihne zabít tolik lidí, než ho bezpečnostní složky zlikvidují.

USA jsou specifické i tím, kde k střelbám dochází. Po světě jsou nejčastějšími místy vojenské základny, ve Spojených státech amerických jsou to školy…

Lanford však nepodceňuje ani vliv jiných faktorů, především těch psychologických. Občané Spojených států jsou více než kde jinde pod tlakem, aby byli úspěšní. Sen o „americkém snu“ vede k velkému tlaku na psychologicky slabé jedince – a ti pod tímto tlakem mohou jednat nepředvídatelně.

Co s tím?

Kriminalista tvrdí, že jediným způsobem, jak se s problémem masových střelců vypořádat, je snížit počet zbraní v americké společnosti. A uvádí i jeden konkrétní příklad: Austrálii. Ta po několika případech střelby ve školách radikálně zpřísnila pravidla pro držení střelných zbraní – a od té doby nedošlo k jedinému dalšímu případu…

(red)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom