Psychologie pedofilů: Proč některé muže přitahují malé děti?

V řadě zemí jsou dnes pedofilové pokládáni za nebezpečí srovnatelné s terorismem – a podle médií se zdá, že případů pedofilie v současnosti stále přibývá.
Co způsobuje pedofilii?
Co způsobuje pedofilii?
profimedia

reklama

Vědci ale také současně lépe poznávají, co pedofilii způsobuje, jaké jsou její příčiny – a také zda se dá tato sexuální úchylka nějak léčit. V posledních dvou letech vyšlo rovnou několik převratných studií, které ukazují, jak velký a složitý problém to celé je.

Pedofilie v kruhu

Výsledky vědců z Nového Jižního Walesu ukazují, že pedofilie je začarovaný kruh. Když hledali něco, co spojuje aktivní pedofily (tedy ty, kteří někdy zneužili dítě), našli to velmi rychle. Ze 33–75 procent dětí, které byly někdy sexuálně zneužity, se v dospělosti stávají aktivní pedofilové. Pro kriminalisty to znamená, že když se podaří omezit počet zneužití již nyní, je pravděpodobné, že se výrazně sníží i jejich počet v budoucnosti.

Přesný mechanismus, proč se takto zneužité děti v dospělosti „mstí“, není doposud přesvědčivě vysvětlen, ale psychologové předpokládají, že tyto děti ve starším věku nejsou kvůli psychickým bariérám schopny navazovat plnohodnotné vztahy s jinými dospělými.

Ale co ten zbytek, tedy těch 66–25 procent pedofilů, kteří nikdy zneužiti nebyli? V odborném časopise Biology Letters vyšla zajímavá studie, jejíž autoři studovali mozky aktivních pedofilů. Zjistili, že za toto rozhodnutí nikdo nemůže – mozky pedofilů jsou tak naprogramované. Vědci ukazovali lidem připojeným na přístroje monitorující mozkovou aktivitu nejrůznější části těl dospělých i dětí. Zjistili, že nejvíce pedofily vzrušují dětské obličeje!

Tady je zřejmě problém: zatímco pro „normální“ dospělé osoby znamená pohled na dětské rysy spuštění reakce „starost“ nebo „ochrana“, u pedofilů je tento mechanismus narušen a oni cítí sexuální vzrušení. Příčina tohoto přeprogramování mozku je neznámá, podle některých teorií souvisí s prenatálním vývojem a narušením některých vazeb v mozku.

Nečekaný je ale také závěr práce Raye Blancharda a jeho kolegů, kteří se zaměřili na zranění hlavy. Ze statistických dat se jim podařilo zjistit, že pedofilové oproti „normální populaci“ utrpěli ve věku do 13 let výrazně častěji vážné zranění hlavy. Je možné, že drobné poruchy mozku při takových úrazech způsobují nějaké fyzické narušení vazeb ve vyvíjejícím se mozku mladého člověka, jenž pak do puberty vstupuje se závažným problémem…

Text: RD

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama