Hollywood měl pravdu – exoskelety už nemají jen vojáci, pronikají i do firem

Exoskelety si oblíbili hlavně vojáci. Umožňují jim nosit podstatně těžší výzbroj i výstroj. Stejné schopnosti ale mohou získat i obyčejní dělníci – třeba ve stavebnictví.
Exoskelet Toma Cruise ve filmu Na hraně zítřka
Exoskelet Toma Cruise ve filmu Na hraně zítřka
Pinterest.com

reklama

Různých exoskeletů, které mají především vojenské využití, jsou plné filmy. Najdete je v Matrixu, Vetřelcích i Avatarovi, nověji třeba v Elysiu nebo Na hraně zítřka s Tomem Cruisem. Princip je pokaždé stejný – umožnit nošení a ovládání velmi těžkých předmětů, nejčastěji zbraní a ochranné výstroje. V záplavě hollywoodské produkce nám ale tak trochu uniklo, že exoskelety už dávno nejsou jen v kategorii science-fiction.

Stejně jako ve filmech i v realitě se o exoskelety zajímají především vojáci. Už od roku 2014 tak například americké námořnictvo intenzivně testuje Exoskelet Fortis vyvinutý společností Lockheed Martin. Jde o pomůcku při práci na opravách lodí a zvedání těžkých nákladů.

Lockheed Martin se teď rozhodl nabídnout exoskelet i komerčním firmám. Jeho využití by mohlo být ve stavebnictví a těžkém průmyslu nebo při vyprošťování lidí ze zdeformovaných vozidel. Jeho základem je konstrukce vnější kostry z hliníkových a uhlíkových vláken se dvěma mechanickými pažemi určenými k tomu, aby podávaly nářadí a umožnily tak používat těžké nástroje prakticky po neomezenou dobu.

Exoskelet váží kolem 13 kilogramů a váhu nářadí nebo nákladu přenáší do země. Může ho obléci člověk s různě vysokou postavou, díky jednoduché konstrukci se snadno přizpůsobí.

(mih)

reklama

reklama