VIDEO: 150 amerických vojáků proti tisícům Vietnamců – bitva o město Hue na Primě PLAY

Boj 150 amerických mariňáků proti 10 000 severovietnamským vojákům v ulicích města Hue uvidíte v dalším díle dokumentární série Proti všemu očekávání na Primě PLAY.
Bitva o Hue byla nejtvrdším pouličním bojem Vietnamské války
Bitva o Hue byla nejtvrdším pouličním bojem Vietnamské války
archiv Prima ZOOM

reklama

31. ledna 1968 zaútočilo přes 10 000 severovietnamských vojáků na bývalé císařské město Hue ležící na pomezí komunistické Vietnamské demokratické republiky (Severní Vietnam) a Vietnamské republiky (Jižní Vietnam). Šlo o začátek severovietnamské ofenzivy Tet, jejím ž cílem bylo vyvolat na jihu Vietnamu velké povstání. Hue padlo komunistům do rukou, uvnitř ale kladlo odpor několik set amerických vojáků a příslušníků námořní pěchoty. Netušili, že proti sobě mají stonásobnou přesilu, přesto město dobyli zpět. Na to, jak proměnit porážku ve vítězství se dívejte v dokumentu Proti všemu očekávání na Primě PLAY.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Proti všemu očekávání - bitva o Hue

 

Bitva o Hue byla nejkrvavějším pouličním bojem americké armády za celé období Vietnamské války (1955–75). Severní Vietnam v noci 30. na 31. ledna zahájil drtivý útok a postaral se tak o jedno z největších strategických překvapení ve vojenských dějinách. Během ofenzívy Tet (vietnamsky Nový rok) zaútočila severovietnamská armáda za podpory partyzánů z Vietcongu (Národní fronta osvobození Jižního Vietnamu) a jediným tažením se prohnala celým Jižním Vietnamem. Desetititisíce vojáků zaútočily na velká města včetně Saigonu (Ho Či Minovo město), hlavních měst provincií a klíčových osad. Cílem je i strategické Hue.

Do oběda budete zpět

Město je sídlem jihovietnamského logistického a přepravního střediska, které je pro Američany strategické. Ve 2.30 ráno prvního dne ofenzívy Tet je město v rukou Severního Vietnamu. V tu dobu se uvnitř na pozemku MACV (Military Assistance Command – regionální velitelství vojenské pomoci Vietnamu) nachází jen několik poradců. Ve 13 kilometrů vzdáleném vojenském táboře Phu Bai se v 5 hodin ráno formuje záchranná jednotka o síle 150 mužů americké námořní pěchoty. Předpokládalo se, že budou do oběda zpět.

Nikdo z nich netušil, že ve městě je opevněno 10 000 severovietnamských vojáků vybavených všemi typy zbraní, zabarikádovaných na strategických místech v ulicích a jednotlivých budovách. K dispozici měla tato „záchranná“ jednotka amerických mariňáků jen několik tanků a minometů. Začala pouliční bitva, během níž se Američané museli v počáteční fázi obejít bez dělostřelecké a letecké podpory – důvodem byla obava ze zničení několik tisíc let starých památek uvnitř města.

Útok nebo útěk? V tomto případě je správná varianta "útok".

Válka ve Vietnamu na fotkách vietnamských fotografů!

 

Bitva o Hue skončila až 2. března 1968 porážkou Severního Vietnamu. Přes 3500 obyvatel města zabila severovietnamská armáda, z dalších 116 000 lidí jsou uprchlíci bez domova. Boje trvaly 31 dnů a spojence stály 4400 životů.

Nerovný boj v ulicích vietnamského města Hue můžete prožít v dalším díle dokumentární série Proti všemu očekávání na Primě PLAY.

reklama

reklama