Zvířecí orgasmus: je častější, než si myslíte

Tento článek není vhodný pro menší děti! Není nijak těžké popsat, jak často, v jaké poloze nebo jak dlouho se zvířata páří. Ale jestli si to užívají? To nám jen tak neřeknou...
Páření vlků
Páření vlků
CC BY 2.0

reklama

Každopádně odborníci mají jasno v tom, že zvířata orgasmus znají. Minimálně u samců se o něm mluvit dá, neboť bývá provázen výronem semene a dává tím šanci na pokračování "rodu".

Nesmíme si ovšem představovat, že samci (a případně i samice) z říše zvířat si užívají stejně jako lidé. Sex u nich totiž často trvá jen velmi krátce, a tak se dá těžko předpokládat, že se dostanou do podobného stavu, v jakém se nachází při vyvrcholení člověk.

Například takový komár, ten má na soulož všehovšudy dvě vteřiny – je v tomto ohledu v říši zvířat přeborníkem.

I pokud se ale budeme pohybovat mezi savci, není nijak běžné, že by zvířata měla čas si sex nějak extra užívat. Například takový samec krysy provede jen několik kopulačních pohybů, po kterých následuje ejakulace. Králík ejakuluje hned poté, co zasune penis do ramlice. Jen několik vteřin trvá samotná soulož i u šimpanzů.

Na druhou stranu, čeho se jim nedostalo na délce soulože, to si umí mnohá zvířata vynahradit na frekvenci. Nejen známí sexuální náruživci šimpanzi bonobo se umějí věnovat svým pohlavním orgánům po celý den, také třeba lvi jsou schopní za den absolvovat i několik desítek souloží. A jak dokládá následující video, zdá se, že si to dokážou i užít:

 

Přeborníky v umění vyvrcholení jsou podle vědců a chovatelů prasata, u nichž prý orgasmus může trvat až 30 minut.

Orgasmus u samic? Asi ano

Poněkud ošemetnější je otázka, jestli orgasmus znají samice. Je totiž těžké poznat, pokud by ho i náhodou zažívaly. Vědci se nicméně domnívají, že alespoň některé samice si umějí sex užít až k vyvrcholení.

Například autor Alan Dixson až u osmi druhů primátů zaznamenal chování samic, které by pro orgasmus svědčilo – pohled dozadu na samce, změny ve výrazu tváře a hlasové projevy, a také fyzické příznaky, jako jsou kontrakce dělohy a tkání v okolí pochvy, zvýšený tep a zrychlený dech.

Na základě podobných příznaků hovoří vědci i o orgasmu u dalších druhů zvířat. "Velmi často jsem pozoroval poměrně jednoznačnou reakci odpovídající vyvrcholení, z něhož samice náhle upadá opět do klidného stavu," uvádí se v publikaci popisující sex ramlic.

Kontrakce tkání pochvy byly kromě samic králíka zaznamenány například u krys, krav, fen, kobyl nebo samic makaků. Většina těchto zjištění ale pochází z laboratoří, kde byla zvířata stimulována, a vědci pak změřili jejich reakci. Ta dokazuje, že samice jsou schopné orgasmus zažít. Zda ho ale opravdu mají při koitu se samcem, to jisté není.

Ještě vachrlatější jsou úvahy o orgasmu u živočišných druhů mimo třídu savců. Kontrakce pochvy, které by posunuly sperma do těla, by mohly usnadnit oplodnění i u plazů. Tím, zda vyvrcholení znají samice krokodýla nebo hada, se ovšem nikdo podrobně nezabývá.

Masturbace? To ano!

Pro to, že si samice umějí sex užít, svědčí i to, že se mnohé z nich oddávají masturbaci (což samozřejmě automaticky neříká, že znají vyvrcholení). Sexuální hrátky samy se sebou provozují mimo jiné krysy, činčily, ramlice, veverky, fretky, kobyly, krávy, slonice, feny nebo samice delfína, dikobraza, paviána nebo šimpanze. Zvláště druh šimpanzů bonobo je svou sexuální aktivitou proslulý: jak v intenzitě, tak i variabilitě.

Možná by k tomu mohli své říci pejskaři, ti to občas přece jen mívají před očima.

Text: RD

reklama

reklama