Zombie apokalypsa decimuje mravence

Jak říct tvorovi, který se neřídí vlastní vůlí a dobrovolně zemře, aby pomohl šíření parazita, jenž ho ovládá?
Mravenec nakažený houbou houby Ophiocordyceps
Mravenec nakažený houbou houby Ophiocordyceps
http://bioteaching.wordpress.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zombie jsou v současné době oblíbenější než kdykoliv v minulosti. Jenže zatímco my lidé se nad nimi bavíme, v říši zvířat představují „zombie“ opravdový problém. Především mezi jihoamerickými a asijskými mravenci…

Ve zkratce: parazitická houba Ophiocordyceps dokáže ovládat chování mravenců a využívá je pro vlastní účely. Jakmile se mravenec infekcí nakazí, začne ztrácet orientaci. Nechová se „logicky“ – opustí kolektiv mraveniště a odejde do pralesa. Místo, aby žil poklidně dál u země, jak byl zvyklý celý život, vyleze na nějaký list a do jeho spodní strany se zakousne.

Top 10: Nejbolestivější bodnutí hmyzu. Škála nepředstavitelných bolestí

Mravenec loutkou houby

Zůstane na něm viset bez pohybu až do doby, než umře. Tím ale vše nekončí: v těle mrtvého mravence se spory houby Ophiocordyceps unilateralis i nadále množí. Jakmile je jich tolik, že se do něj už nevejdou, začnou z něj doslova explodovat. Houba si pro tento účel vytvoří z mravencovy hlavy jakýsi výrůstek, jímž pak výtrusy vystřeluje. A protože se nakažený mravenec většinou nestihne dostat od mraveniště dost daleko, často spory zasáhnou některého z jeho obyvatel. A celý cyklus tak začíná znovu.

Podle studie publikované v časopise The American Naturalist je houba v ovládání mravenců pozoruhodně úspěšná. Dokáže mravence přimět, aby se zakousl do místa, které přesně vyhovuje její rozmnožovací strategii. Biologové zjistili, že až 98 procent ovládaných mravenců se usadí:

  1. Na severní straně rostliny, kde jsou chráněni před větrem a kde je větší teplo.
  2. Asi 25 centimetrů nad povrchem.
  3. V oblasti s vlhkostí vzduchu 94–95 procent.
  4. V místě s teplotou mezi 20–30 stupni Celsia.
Pitva mravence makaženého houbou houby Ophiocordyceps
Autor: http://bioteaching.wordpress.com Pitva mravence makaženého houbou houby Ophiocordyceps

Zombie na druhou

Život v přírodě je ale neustálý boj. Nedávno biologové objevili, že se do „zombiefikace“ zapojil další druh houby, který se naučil parazitovat na parazitovi. Tato houba se dokáže napojit na houbu Ophiocordyceps. Nechá ji sice ovládnout mravence, ale krátce před tím, než se z jeho těla uvolní spory, tento proces zablokuje. Nenechá houbu explodovat, místo toho ji využije pro rozvoj svých vlastních spor. Tento hyperparazit tak vlastně brání mravence před jinak neodvratnou hrozbou houby Ophiocordyceps.

Reklama
Reklama