Znáte nejjedovatější houbu světa?

Každoročně jsou u nás otravy smrtelně jedovatými houbami. A to se u nás zatím nevyskytuje houba, jejíž toxin se vstřebává kůží.
Nejjedovatější houba světa
Nejjedovatější houba světa
Ray Palmer/

reklama

Jedovatě hořící korál

Jakkoliv mezititulek může znít nesmyslně, jde o překlad anglického názvu. Houba opravdu vypadá jako pod mořskou hladinou rostoucí korál a barvou oheň skutečně připomíná. Na stránky prestižního světového tisku se v posledních dnech dostala poté, co ji mykolog Matt Barrett z univerzity Jamese Cooka v australském Queenslandu identifikoval na základě snímků Raye Palmera. Ten ji vyfotil na předměstí městečka Cairns.

Japonská houba má nový domov v Austrálii

Co vědce zaujalo, je fakt, že nová lokalita se nachází tisíce kilometrů od jejího původního výskytu v horách Japonska a Koreje. „Ze stovek toxických hub, které jsou vědcům známy, je to jediný druh, u kterého se toxiny absorbují kůží,“ řekl dr. Matt Barrett. 
V tropické Austrálii nemáme hordy lovců hub, takže jsme ji dlouho neobjevili,“ řekl Barrett pro BBC a poznamenal, že je to jeden z více než 20 nově objevených druhů hub za poslední půlrok. A to i přesto, že Austrálie, na rozdíl například od Česka, nepatří mezi země, kde by mykologie a houbaření kvetlo. Možná proto zůstával „ohnivý korál“ tak dlouho nepovšimnut. Vědci předpokládají, že lehké houbové spory se na australský kontinent mohly dostat pomocí větrných proudů už před tisíci lety.

Text: Topi Pigula
 

reklama

reklama