28. července 2022 06:00

Zlom San Andreas je v kritickém stavu. Hrozí obří zemětřesení a nevyčíslitelné škody

Američané sedí na tektonické časované bombě. Zemětřesení od zlomu San Andreas jim hrozí neustále.

Ředitel kalifornského Southern California Earthquake Center Thomas Jordan přišel s oznámením, které nahnalo strach všem obyvatelům tohoto amerického státu. Podle něj je zlom San Andreas v kritickém stavu a může kdykoliv způsobit silné zemětřesení. A dokonce spočítal, jak gigantické škody tato katastrofa způsobí.

V čem je problém? V zemětřesení

Zlom San Andreas je tektonický zlom, který odděluje západ Kalifornie od kontinentálních USA. Je to klasický zlom takzvaného transformního typu: to znamená, že se vyznačuje pohybem dvou zemských desek vedle sebe. A tento pohyb vyvolává tření, které zase způsobuje zemětřesení.

San Andreas je obrovský, jeho trhlina měří na délku asi 1 200 kilometrů a je tvořena soustavou trhlin širokou až 200 kilometrů. Už způsobil obří škody, když se o něm veřejnost poprvé dozvěděla při zemětřesení roku 1906 – jeho epicentrum bylo v San Franciscu a vyžádalo si nejméně tři tisíce lidských životů.

Podle nové zprávy geologů je problém v tom, že od roku 1857 nedošlo v jižní části tohoto zlomu k žádným větším uvolněním napětí. Kromě výše zmíněné události v San Franciscu před sto lety a dalších silných otřesů roku 1989 s epicentrem v Loma Prieta se ale žádné další větší otřesy nekonaly – jižní část je jimi nedotčená v podstatě úplně. A to znamená, že se nemůže nahromaděná energie uvolnit: čím déle bude toto napětí potlačované, tím více energie se do něj uloží – a tím silnější pak budou budoucí otřesy. Vědci tedy vědí, že další zemětřesení, k němuž v Kalifornii dojde, bude „to velké“.

O jak velké zemětřesení půjde?

Návodný je do určité míry katastrofický snímek San Andreas. V něm má otřes půdy magnitudo 9.0 – nic takového Severní Amerika v době, co tam žijí lidé, nezažila. Podle geologů ale k tak katastrofální situaci nedojde, otřesy podle nich budou mít sílu „jen“ 8.0, ale pokud k nim dojde v nejbližší budoucnosti několika dalších let, pak by mohla mít magnitudo dokonce jen 7.0. Tento rozdíl sice vypadá jako velmi drobný, ale ve skutečnosti je obrovský: zemětřesení se silou 9.0 totiž uvolní 32krát více energie než to o síle 8.0 a dokonce 1 000krát více než to o síle 7.0.

Takto si zkázu v San Andreas představují hollywoodští filmaři:

Nerealistická je také situace z filmu, kdy dojde vlivem zemětřesení k silné tsunami. Zlom naštěstí nemá pod vodou dostatečně velkou část, takže je výše popsaný scénář nejen nepravděpodobný, ale z hlediska fyziky dokonce prakticky nemožný. I tak ale modely předvídají, že toto „Velké zemětřesení“ bude katastrofální. Model Americké geologické služby počítá se silou 7.8, kdy dojde k pohybu desek o 2–7 metrů. Takové otřesy postihnou 966 silnic, 90 optických kabelů, 39 vedení plynu a 141 elektrických tras.

Celkové škody dosáhnou 33 miliard dolarů, v přepočtu 660 miliard korun. Přičemž moderní budovy budou postižené méně než ty starší, které jsou vůči otřesům půdy citlivější. Zásadní bude, kdy k zemětřesením dojde: pokud to bude během suchého léta, problém může být ještě mnohem větší. Exploze plynu a další poškození povede totiž k rozsáhlým požárům, které se mohou vlivem sucha rychle šířit. Kalifornie je sice jedním z nejlepších míst pro život s nejvyšší kvalitou života, ale stejně se zdá, že jejím obyvatelům není moc co závidět…

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom