Floridští kapustňáci masově vymírají. Proč letos zemřelo už 10 procent tamní populace?

Fascinující zvířata přezdívaná mořské krávy čelí rapidnímu úbytku počtů, který z nich zřejmě znovu udělá ohrožený druh.
Kapustňáci v současnosti nepatří mezi oficiálně ohrožená zvířata
Kapustňáci v současnosti nepatří mezi oficiálně ohrožená zvířata
iStock

reklama

Kapustňáci jsou fascinující zvířata. Tito obrovští, až 4,5metroví savci žijí ve sladké i slané vodě a jsou to býložravci. Proto se jim také říká „mořské krávy“. Spolu s lenochody jsou jedinými savci, jejichž krční páteř nemá sedm obratlů. Dřív je lidé hojně lovili kvůli oleji a na maso, teď jsou ale už chránění zákonem, protože jejich populace je v ohrožení. Proto je to, co se v poslední době děje na Floridě, naprosto alarmující.

Desetina populace zmizela během 6 měsíců

Během roku 2020 tam zemřelo celkem 637 kapustňáků, což je samo o sobě obrovské číslo. Není to ale nic proti roku letošnímu. Za první půlrok totiž místní vědci zaznamenali dokonce 782 úmrtí. To je víc než deset procent celé místní kapustňáčí populace.

Nic takového jsme nikdy předtím neviděli,“ vysvětlila Jaclyn Lopezová, která vede floridské Centrum pro biologickou diverzitu. „Myslím, že je fér to nazývat krizí. Opravdu to nezveličujeme, umírají tady stovky zvířat.

Řasy decimují mořské traviny

Co je ale příčinou těchto početných úmrtí? Experti na podmořský život se shodují, že většina kapustňáků umírá hlady. Potřebují se totiž pást na obrovském množství mořské trávy, aby dokázali svá obří těla uživit. Jejich zdroj potravy ale v posledních letech velmi rychle mizí. Území Indian River Lagoon, které je oblíbenou pastvou floridských kapustňáků, například přišlo podle mořského biologa Jona Moora od roku 2009 o celých 58 procent porostu.

Na vině je lidské znečištění. Úniky z kanalizací, septiků a průmyslová hnojiva, která se do vodního systému dostávají z polí, způsobují, že do vody vtéká nadměrné množství živin, jako je dusík nebo fosfor. Tyto látky ale citelně narušují ekosystém.

Divoce se kvůli nim množí řasy a kalí vodu,“ tvrdí Moore. „Vodní tráva pak nemá dostatek světla. Nemůže u ní proto dojít k fotosyntéze a umírá. Udusí se.

Ohrožený druh? 

Dalším faktorem, který populaci kapustňáků nepříznivě ovlivňuje, jsou jejich časté srážky s plavidly. Mrštností tito tvorové zrovna neoplývají a mnohé čluny se po hladině pohybují velmi rychle. Přesto tyto nehody zůstávají jen okrajovou příčinou smrti těchto mořských krav. Za první pololetí takto zemřelo 52 zvířat.

Odborníci teď bojují za to, aby se místní kapustňáci vrátili na seznam ohrožených druhů, kde byli od roku 1973 a odkud je organizace ochrany přírody v USA odstranila v roce 2017.

reklama

reklama