Výbuch sopky na La Palmě: Lidé natáčejí, jak se jim láva valí po schodech do domu

Sopka na Kanárských ostrovech chrlí lávu od 19. září, první domy už lehly popelem.
Zkáza na ostrově La Palma
Zkáza na ostrově La Palma
AP

reklama

Zemětřesení o síle 4,2 stupně Richterovy škály probudilo k životu sopku Cumbre Vieja na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů. Podle britské BBC si láva z vulkánu  razí cestu k moři a zničila už nejméně 300 budov.

Magma vytékající ze sopky má teplotu kolem 1 000 stupňů a už pokrylo plochu větší než 100 hektarů. Ve chvíli, kdy se láva dostane do mořské vody, vznikne ohromné množství horké páry a toxických plynů, které mohou podráždit pokožku a oči. Úřady proto část pobřeží mezi Puerto Naos na jihu ostrova až k městečku Tazacorte uzavřely.

Proud magmatu má výšku kolem pěti metrů a pohlcuje vše, co mu stojí v cestě. K moři se sune rychlostí 700 m/hod, postupně však zpomaluje. Rozsah lávového pole můžete sledovat zde:

Láva se dostala do středu města Todoque a úřady evakuovaly přes 6 000 lidí. Erupce se ale zatím obešla bez zranění. Celý ostrov má kolem 85 000 obyvatel.

Podle serveru Volcano Discovery sopka Cumbre Vieja teď kromě kouře a popela chrlí do ovzduší každý den 10 665 tun oxidu siřičitého.

Sopka vybuchla naposledy před 50 lety a není jisté, jak dlouho nynější erupce potrvá. Letecká doprava na ostrově není dotčena.

reklama

reklama