Vorvaň v sebeobraně udělal dvěma potápěčům něco strašného…

Vorvaní rodina se proti narušitelům jejich prostoru bránila pomocí výkalů...
Vorvaň pokálel potápěče
Vorvaň pokálel potápěče
profimedia

reklama

Pozorování velryb je nesmírně oblíbená činnost – a není divu. Vidět tyto mořské obry v jejich přirozeném prostředí je neskutečný zážitek, jak vám potvrdí každý, kdo to někdy zkusil.

Tato záliba se však velmi rychle může stát značně nebezpečnou. Přesvědčili se o tom čtyři američtí potápěči, kteří pozorovali vorvaně u severoamerického ostrova Dominica. Vorvani se zřejmě cítili ohrožení v okamžiku, kdy se potápěči ocitli pod nimi. A tak použili neobvyklý sebeobranný mechanismus: vypustili na podivné malé tvory pod sebou své výkaly…

Fotograf Keri Wilk, který celou událost nafotil, popisuje, že hnědé mračno vytvořilo kouli o průměru 30 metrů a zcela zahalilo celou nešťastnou čtveřici. Že šlo o něco neobvyklého, bylo jasné velmi rychle – normálně se vorvani vyprazdňují velmi rychle, ale v tomto případě zřejmě kytovec uvolnil obsah celých svých střev. Navíc se zřejmě snažil pohyby ocasu nahnat výkaly směrem k lidem, ale to není úplně jisté – může jít jen o náhodu nebo výklad potápěčů.

Tento „útok“ plavce neohrozil na životech, jen jim další potápění znemožnil – všechnu výbavu měli plnou fekálií.

Je pozorování kytovců nebezpečné?

Pro člověka ne, nehody by se daly spočítat na prstech jedné ruky – a navíc byla drtivá většina způsobena lidskou chybou. O to horší situace je ale s velrybami.

Podle zprávy International Whaling Comision představují pro velryby právě lodě s turisty největší kvantifikované riziko. Z dat sesbíraných mezi lety 1885–2010 vyplývá, že s těmito loděmi se kytovci srážejí zdaleka nejčastěji. Až na druhém místě jsou jachty a na třetím přívozy.

Zemí, kde pozorovatelé zaviní nejvíc srážek s velrybami, jsou Spojené státy – počet srážek je pětkrát větší než u druhé Austrálie.

Organizace navrhuje, aby se tato plavidla držela nejméně 100 metrů od pozorovaných tvorů. Bohužel cílem provozovatelů těchto atrakcí je co největší blízkost ke zvířeti, takže náprava problematického stavu není reálná…

Text: RD

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Spící vorvani

Proč spí vorvani vestoje? Podívejte se na VIDEO!


 

Novorozený vorvaň

Fascinující: Vorvaní samice pomohly rodící družce

reklama

reklama