Víte, komu vděčíme za vznik života? Protistům!

 Protisté, dříve z učebnic přírodovědy známí jako prvoci, jsou odpovědí na otázku, z čeho se před jednou až dvěma miliardami let vyvinul pozemský život.
Protisté = prvoci
Protisté = prvoci
Mateuszica

reklama

Protisté jsou jednobuněčné eukaryotické mikroorganismy, které jsou základem veškeré rozmanitosti života, uvádí v tiskové zprávě biolog Marek Eliáš z katedry biologie a ekologie ostravské přírodovědecké fakulty, který získal speciální Cenu Nadačního fondu Neuron za biologický výzkum jednobuněčných eukaryotických mikroorganismů.

"Je to základ veškeré rozmanitosti života, nepřeberná změť, z níž se jich pár posléze úspěšně transformovalo v živočichy a rostliny. Fascinují mě všichni ti prvoci, řasy, s bičíkem či bez, kuličky a oválky, různorodé a málo probádané," vysvětluje dále Eliáš, který získal cenu fondu Neuron za vývoj strukturních a funkčních vlastností jednobuněčných organismů.

Na fakultě Eliáš dlouho nevěděl, kterým směrem jít, až se tehdy objevil nový proud – analýza genetické informace uložené v deoxyribonukleové (DNA) či ribonukleové kyselině (RNA) u rostlin. "Každý nový genom byla tehdy událost, no a do této etapy jsem vstoupil. Teď nechávám vygenerovat DNA z buněk a zkoumám, jak je genetická informace uspořádaná," uvedl dále. Na přírodovědecké fakultě se zabývá analýzou veškeré genetické informace uložené v DNA a u některých virů v RNA konkrétního organismu.

Eliáš podle svých slov informace srovnává a hledá v tom systém a snaží se porozumět, co který úsek v DNA či RNA znamená. Nedávno spolu se svým týmem objevil tři nové genetické kódy a zjistil, jak probíhá jejich evoluce. Podobně objevili také novou bakterii, která infikuje skupinu řas tak, že do ní zkopíruje část své DNA. Jeho práce, ostře sledovaná a ceněná i v zahraničí, může být perspektivní například pro vývoj nových léků a biotechnologií.

Opakující se struktury hledá a nachází Eliáš také ve své druhé vášni, kterou je národopis a lidové písně. "Strašně mě baví se v tom hrabat. O Vánocích vypnu a dělám srovnávací analýzy písní a jejich proměn," řekl.

Nadační fond Neuron založil matematik a podnikatel Karel Janeček. Vědecká rada fondu navrhuje na ceny špičkové vědce, kteří ovlivnili úroveň poznání ve svých oborech a věnují se práci s mladou generací vědců. Ceny uděluje ve dvou kategoriích: pro mladé vědce a za přínos světové vědě. Fond financují mecenáši vědy.

ČTK

reklama

reklama