1. ledna 2018 06:00

Víte, kde najdete největší strom Česka?

Začněme nový rok jedním z přírodovědných rekordů. Jedno z „nej“ se týká nejvyššího stromu Česka.

Douglaska tisolistá

I když za vánoční strom se vybírá urostlý smrk či jedle, nejvyšší strom na našem území není ani jeden z nich. Dokonce to není ani naše domácí dřevina, ale “americký přivandrovalec“, konkrétně ze západního pobřeží USA. I když se v případě douglasky tisolisté (Pseudotsuga menziesii) jedná o opravdu krásnou dřevinu, mezi našimi lesníky moc populární není a ochránci původních ekosystémů ji vidí vyloženě neradi. Například v národním parku České Švýcarsko se snaží (zatím marně) ji z území parku dostat, což je ale vzhledem ke geomorfologii terénu v podstatě nemožné. Ovšem douglaska je jen malinkým problémem ve srovnání s jiným jehličnanem – vejmutovkou, která tvoří krásné, ale nechtěné porosty v blízkosti skalních věží.

Nejvyšší český strom

Ve starých porostech jsou časté stromy o průměru 1,5–2 m. Maximální výška bývá 100–120 m s průměrem 4,5–6 m, což jsou nejvyšší zdokumentované hodnoty ve světě – ovšem v našich „skromných“ českých poměrech se spokojíme s výškou 64 m 10 cm. I tak se jedná o úctyhodnou výšku. Tento jedinec krášlí les na Jablonecku a přeměřený byl teprve nedávno. Roste totiž uprostřed porostu, a tak není možné se k němu dostat s těžkou lesnickou technikou a k přeměření bylo nutno nastoupat do koruny. V Evropě se pěstuje zřejmě od roku 1826. Tehdy David Douglas dovezl ze Severní Ameriky první semena a jehličnan se začal pěstovat ve Velké Británii. První písemný záznam o jejím pěstování na našem území pochází z roku 1830.

Douglasku už v minulosti objevil Richard Slabý z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů z Brandýsa nad Labem. „Tipoval jsem, že nejvyšší stromy budou dole u potoka, ale ty mají kolem 59 až 62 metrů, což je také úctyhodné. A potom jsme už odešli a já jsem se sem vrátil, ještě si něco fotil, šel jsem po cestě, říkal si, že tuhle ještě přeměřím. A ona měla z různých úhlů 63 až 65 metrů,“ říká pro server Českého rozhlasu.

Podle literárních údajů je aktuálně nejvyšším žijícím exemplářem douglasky 99,4 m vysoká "Doerner Fir" na východě Fork Brummit Creek v Coos County, nejzavalitější je "Queets Fir" o průměru 4,85 m v údolí Queets River Olympic National Park v americkém státě Washington. Douglaska běžně žije více než 500 let a nejstarší exempláře mohou dosáhnout stáří i jednoho tisíciletí.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom