Největší žralok světa je také nejlínější. Jeho potrava vás rozhodně překvapí

Velikostně se jedná o skutečně gigantické monstrum. Jak moc je nebezpečné pro člověka?
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Hledání ztraceného žraloka - žralok obrovský

reklama

Zařazení žraloka obrovského do čeledi veležralokovitých je zcela na místě. Jedná se nejen o největšího ze žraloků, ale také o největšího žijícího tvora, který nepatří mezi savce. Běžně dorůstá velikosti 9 metrů, ale nejsou vyloučeni ani čtrnáctimetroví jedinci. Jeho malé zuby však neodpovídají představě, kterou máme od dob filmových Čelistí. Jsou malé a žralok obrovský jimi nedokáže nic ukousnout. Nemá to ani zapotřebí, protože mu jako potrava slouží plankton, který filtruje skrz malé výrůstky, které má vzadu v ústní dutině. Rozhodně se tedy dá říct, že patří mezi nejpodivuhodnější žraloky.

Žralok obrovský je skutečný mořský gigant
Autor: Getty Images Žralok obrovský je skutečný mořský gigant

Masivní lenoch

Váha největších exemplářů přesáhne dokonce 20 tun, takže kinetická energie, kterou při plavbě má, mu neumožňuje prudké otáčky. Je to podobné jako s velkou lodí, ta se rovněž „neotočí na pětníku“. Navíc ani tělo není ideálně hydrodynamické, takže není divu, že se vodami líně plouží rychlostí okolo 5 km za hodinu, což odpovídá běžné lidské chůzi. To ale nic nemění na tom, že se jedná o skutečně monumentálního tvora, což potvrdí každý, kdo ho kdy spatřil. 

reklama

reklama