Jak se živí žraloci? Smrtonosné torpédo má sklony ke kanibalismu

Žraloci jsou predátoři, kteří jsou postrachem řady obyvatel podmořského světa. Nebezpeční jsou však i sobě navzájem.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Ostrov žraločích bratrů - bratři

reklama

Žralok je v ekosystému vrcholovým predátorem, což znamená, že uloví vše, na co stačí. Má to tak dané odmala, kdy už v děloze samice dokáže pozřít svého sourozence. Ostatně žraloci mají řadu dalších podivností.

Jednou z nich je embryofágie, což je odborný název pro jev, kdy se mláďata dokážou navzájem pozřít už v matčině břiše. Žralok je tak vejcoživorodý s vnitřním kanibalismem. Zní to hrůzostrašně a na první pohled to vypadá jako Charlesem Darwinem předpovězený boj a vítězství silnějšího. Jenže v přírodě není kanibalismus nic nepřirozeného. Mezi obojživelníky, plazy i rybami jde o relativně časté vylepšení jídelníčku.

Pohled do tlamy velkého bílého...
Autor: iStock Pohled do tlamy velkého bílého...

Přes tuto zvláštnost se však kameraman a znalec žraloků Andy Casagrande snaží v dokumentu Ostrov žraločích bratrů dokázat, že spolu mohou žraločí sourozenci spolupracovat.

Žralok z Čelistí

Žralok bílý (Carcharodon carcharias) byl dříve nazývaný žralokem lidožravým, což po komerčním trháku Čelisti od Stevena Spielberga jen dále poškodilo jeho pověst. Zdaleka totiž není tak útočný ani agresivní, jak se film snaží ukázat. Nicméně lovecké instinkty se mu rozhodně nedají upřít, přece jen jde o predátora, který potřebuje lov ke svému životu stejně jako my nákup potravin v supermarketu.

Žralok bílý v útoku
Autor: iStock Žralok bílý v útoku

Podhladinové torpédo

Žralok bílý dorůstá osmi metrů a jednou z jeho loveckých taktik je, že plave jakoby bez zájmu, ale najednou dokáže prudce zrychlit a zaútočit. Zničehonic se změní v hydrodynamické torpédo poháněné mohutným ocasem. To bývá fatální pro ploutvonožce, kteří tvoří častou položku jeho stravy. V nepřízeň lidí padl už v 19. století, kdy si velrybáři všimli, že z ulovených kytovců vlečených za lodí, jim krade stovky kilogramů masa.

Nelze zpochybnit, že dokáže napadnout i člověka, ostatně potápěč může obrysem těla tuleně vzdáleně připomínat. Přesto ale je důležitou součástí mořského ekosystému a lidská nenávist je spíše nezasloužená. Mnohem více lidí zabijí komáři přenášející smrtelné choroby, než tyto elegantní paryby. 

Dokument Ostrov žraločích bratrů sledujte v pátek 13. 8. 2021 ve 20:00 na Prima ZOOM.

reklama

reklama