VIDEO: Zoufalý lední medvěd leze i na útes a vybírá ptačí vejce. Lov v Arktidě dnes na Prima ZOOM

Další díl unikátního dokumentu Lov z dílny BBC sledujte dnes ve 20.00 na Prima ZOOM
Medvěd lední na lovu
Medvěd lední na lovu
archiv Prima ZOOM

reklama

Jakou šanci má medvěd lední, že uloví tuleně, který je hlavní součástí jeho jídelníčku? Během krátkého arktického jara se mu díky souvislejší ledové pokrývce podaří tuleně překvapit v jednom z pěti případů. Aby ale tuleně ulovil v létě, kdy led taje a mezery mezi krami poskytují tuleňům příležitost k rychlému útěku do vody, musí zaútočit nejméně 20krát. Během tří jarních měsíců tedy medvěd naloví 75 procent své celoroční potravy. O potížích číhajících na predátory v Arktidě v různých obdobích roku se více dozvíte v dalším dílu dokumentární série Lov dnes ve 20.00 na Prima ZOOM.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Lov 2 - útok ledního medvěda

 

Nejdůležitější kořistí medvěda ledního (Ursus maritimus) jsou tuleni obecní (Phoca vitulina), kteří na začátku jara vylézají na led, aby porodili mláďata. Pod ledem se nemohou tuleni příliš vzdalovat od dýchacích děr a stávají se tak snadnou kořistí. Období tučné kořisti je ale krátké. Led taje a mláďata tuleňů se rychle naučí plavat a mizet v bludišti ker.

Další díl unikátního dokumentu Lov z dílny BBC sledujte dnes ve 20.00 na Prima ZOOM

V červenci medvědu lednímu dochází čas. Sedm milionů kilometrů čtverečních kilometrů ledu je rozlámaných a v pohybu. Tuleni se hledají obtížně - jsou roztroušeni v neustále se měnícím bludišti a medvěd ztratil svou výhodu. S každým neúspěšným pokusem je medvěd blíž smrti hladem. Zoufalí medvědi tak nepohrdnou ani hnízdy alkounů na stovky metrů vysokém drolícím se útesu. Na útesu zůstanou až do konce léta, kdy alkouni odletí.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Lov 2 - lední medvěd vybírá hnízda

 

Medvěd lední je jedním ze tří predátorů dalekého severu a jediným, který loví na ledu. Kromě něj se za svou kořistí poblíž polárního kruhu pídí liška polární (Vulpes lagopus) a vlk arktický (Canis lupus arctos). Jejich metoda lovu spočívá ve spolupráci smečky. Hlavní potravou jsou zajíci, ale opravdovou kořistí vlků jsou pižmoni severní (Ovibos moschatus), největší zvířata Arktidy. Jediný pižmoň váží víc, než celá vlčí smečka dohromady a útoku vlků se brání tvrdou lebkou ozbrojenou rohy.

Lov - psi hyenoví v Zambii

VIDEO: Proč lovci v přírodě často umírají hlady? Na Prima PLAY uvidíte predátory, kterým to nevyšlo

Poklad z dílny BBC

Osmidílný seriál z dílny BBC vznikal tři roky a štáb sledoval nejznámější predátory planety od vyprahlých pouští po rozlehlé oceány. Vypjaté souboje mezi kořistí a jejími lovci, kdy v sázce na obou stranách není nic menšího, než přežití, vyžadovaly trpělivost a dokonalou práci kameramanů. Producent Atastair Fothergill, který spolupracuje s BBC a s Davidem Attenboroughem (v původním znění namluvil komentář k seriálu), spojil síly i se skladatelem Stevenem Priceem, držitelem Oscara za hudbu k filmu Gravitace.

(mih)

reklama

reklama