VIDEO: Unikátní ukázka inteligence chobotnice – vyrobila si brnění!

Chobotnice nás nikdy nepřestanou překvapovat svou inteligencí...
Úkryty chobotnice Amphioctopus marginatus - Obrázek 3
Úkryty chobotnice Amphioctopus marginatus - Obrázek 3

reklama

Teprve před 4 lety objevili mořští biologové, že indonéské chobotnice umějí používat nástroje. BBC o tom natočila skvělý dokument, z něhož vám přinášíme ukázku.

Jde o chobotnice druhu Amphioctopus marginatus. Vědci pozorovali, jak se tito tvorové naučili používat skořápky kokosových ořechů, jichž jsou zdejší vody plné. Chobotnice různých druhů velice často využívají různých předmětů jako úkrytu. Ale jen ty indonéské si nosí tyto předměty sebou.

V čem je to tak výjimečné? Vždyť takový krab poustevník používá také nejrůznější přírodniny, aby se v nich ukryl… Podle biologa Juliana Finna je odpověď zjevná: „Chobotnice totiž sbírají skořápky, které využijí až později, v okamžiku ohrožení.“ Dokazují tím svou schopnost uvažovat do budoucnosti – předvídavost a inteligenci.

Chobotnice totiž navíc improvizovaný úkryt vyrábí přímo na místě až v případě ohrožení: jednoduše si ho složí ze dvou skořápek. Podle mořských biologů jde o vůbec první příklad, kdy se nějaký bezobratlý živočich naučil zacházet s nástrojem. Jen málokoho překvapilo, že se to podařilo zjistit právě u chobotnic – vědci je dlouhodobě pokládají za nejchytřejší ze všech bezobratlých…

Text: RD

reklama

reklama