VIDEO: Surikaty jsou lechtivé. Znají zvířata humor?

Když jste se dívali na svého psa nebo kočku, asi vás už mockrát napadlo: nesměje se mi náhodou?
Surikata ve stoje
Surikata ve stoje
Böhringer Friedrich/ Wikimedia Commons; CC 2

reklama

Vědci se dlouho domnívali, že smích je typickou vlastností člověka. Žádný jiný tvor se totiž nesměje jako my, lidé. Jenže pak zjistili, že existují dva druhy smíchu – a vše se hrozně zkomplikovalo…

První druh smíchu je reakcí na tělesné podněty. Například na lechtání – a takový smích znají i zvířata. Tedy ani to není úplně jasné, ale převládající vědecký pohled je, že zvířata se opravdu smějí. Zejména u velkých primátů o tom existuje celá řada důkazů, ale jak ukazuje následující video, smát se umí třeba také surikaty. Když je pořádně zlechtáte:

Mnohem složitější je to s druhým druhem smíchu. Ten reaguje na složitější podněty, především na ty slovní nebo na situační. A tento druh smíchu je většině zvířat opravdu neznámý. Ale studie z posledních let ukázaly, že dva druhy zvířat, a to gorily a šimpanzi, něco podobného humoru znají a mají.

Ze zoologických zahrad známe podobné situace: gorila a ošetřovatel běhají podél klece – každý po své straně. Gorila se náhle zastaví a ošetřovatel běží dál. Gorila pak projevuje emoce, které dost připomínají lidský smích. Dokonce i zvukovým projevem.

Smějící se bestie

Jak už jsme naznačili v úvodu, smích není jen doménou inteligentních savců. Vědeckou obec před několika lety překvapila studie amerického biologa Dr. Jaaka Pankseppa. Ten několik let monitoroval, jak vypadá humor a smích u krys. Zjistil, že i krysy znají smích. Samozřejmě jen na fyzické podněty, především na lechtání.

Mládě psouna

Pět nejděsivějších kanibalů – mezi zvířaty

Zajímavé na tom jsou dvě věci: za prvé, že je krysám lechtání příjemné a smích tedy pro ně představuje reakci na kladný podnět. A současně, že smích vzniká tehdy, když je ve hře nějaké riziko. Lechtání představuje riziko – někdo cizí se dotýká citlivých a především snadno zranitelných částí jejich těla, přesto na to reagují krysy smíchem. Přesněji řečeno vysokými zvuky, pískáním, jaké jindy nepoužívají. Přesto se k člověku, který je lechtal, krysy samy vracejí – z toho je jasné, že pro ně tato zkušenost není negativní.

Výzkum zvířecího smíchu není samoúčelný, pro vědce představuje cestu k pochopení lidského smíchu – a tedy toho, co dělá člověka člověkem.

Microcaecilia dermatophaga sp.

Nejpodivnější zvířata objevená roku 2013

reklama

reklama