Páření ropuch může vést k hrátkám se smrtí. Výjimečná není ani nekrofilie

Ropuchy kvůli rozmnožování každý rok putují ke stojatým vodám, kde se několik dní oddávají žabím radovánkám. Jenže společné páření může znamenat i smrt.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Estonská říše losů - ropuchy

reklama

Období páření u ropuch obvykle probíhá v únoru a březnu a tuto významnou chvilku v žabím světě byste určitě nemohli přeslechnout. Samci totiž začnou vydávat hlasité zvuky, jimiž se snaží nalákat a zaujmout své potenciální družky. Každý druh má jedinečný hlasový projev. Když se samci podaří najít vyvolenou, okamžitě se na ni shora přichytí a začne se vozit na jejích zádech.

Páření probíhá trochu jinak než u většiny druhů. Vajíčka totiž nejsou oplodněná uvnitř samičky, ale zvenčí. Pod tíhou samečka začne samička vypuzovat vajíčka v řetízcích a samec na ně začne vypouštět sperma.

Samec na zádech samičky oplodňuje vejce
Autor: iStock Samec na zádech samičky oplodňuje vejce

Smrtelné námluvy

Samci jsou během páření v letargii a dokážou se přichytit prakticky na cokoliv. Často tedy dochází k tomu, že se na spojený pár nabalí několik dalších rozvášněných nápadníků. Společně pak vytvoří obrovskou plující kouli, která klesne pod vodu. Původní pár se pak nemůže nadechnout a pod tíhou roztoužených samečků se utopí.

Pro samce amazonské žáby zvané Rhinella proboscidea však není ani smrt překážkou. Thiago Izzo z brazilského Národního institutu pro výzkum Amazonie zjistil, že samci dokážou vytlačit vajíčka z již mrtvých samičích těl a následně je oplodnit. Podle Izza se tak jedná o funkční nekrofilii.

Sledujte dokument Estonská říše losů na Prima ZOOM.

reklama

reklama