VIDEO: obrovský hroznýš sežral vřešťana. Co to říká o lidech?

Vědci byli poprvé v dějinách při tom, když obrovský hroznýš sežral vřešťana.
Hroznýš královský
Hroznýš královský
http://pixabay.com

O útocích hadů na velké opice neexistuje příliš mnoho svědectví ani důkazů, takže jde o velmi významný objev. A naštěstí měl jeden z biologů u sebe i fotoaparát, takže rovnou pořídil i důkaz.

Velcí primáti a velké opice se totiž stávají objektem útoku predátorů jen velmi zřídka. Žijí totiž ve skupinách, kde díky své inteligenci dokážou atakům dravců téměř vždy předcházet. Sice k nim samozřejmě dochází, ale nejsou příliš časté a především jsou prakticky vždy neúspěšné.

Koordinovaná obrana tlupy funguje nejen díky inteligenci, ale také díky vynikajícímu zraku opic. V poslední době se však mluví o ještě jednom, doposud neřešeném faktoru, který vysvětluje, proč vědci vlastně nikdy neviděli predátory útočit: šelmy se lidskému pachu vyhýbají, takže už jen samotná přítomnost vědců je pro tlupu opic nebo primátů tou nejlepší obranou před šelmami.

Hroznýš zabil vřešťana

Jak se však ukazuje, občas to nestačí. Například teď při pozorovaném incidentu v západní části Brazílie. Samice vřešťana puruského se na chvilku vzdálila od zbytku tlupy, aby se podívala na ovoce ve vyšších patrech pralesa. Jenže narazila na ukrytého hroznýše, který ji bleskurychle omotal, rozdrtil a zakousl. V podstatě i tohle ale odpovídá teoriím o tlupách: kdyby ji opice neopustila, zřejmě by přežila. A dá se z toho odvozovat i mnohé o chování člověka: po společnosti toužíme především proto, že máme v genetické paměti uloženo, jak bezpeční v ní jsme…

Jak zabíjí hroznýš

Šlo o typický útok hroznýše: vrhl se na „vřešťanku“ ze zálohy a zlikvidoval ji jediným útokem. Hroznýši dokážou vyčkávat bez pohybu celý měsíc – není divu, že si jich jejich kořist vůbec nevšimne. Většinou se hroznýši živí menšími savci a ptáky, kořist velikosti vřešťana je spíše výjimečná. Samice tohoto druhu vřešťana váží kolem 6 kilogramů.

 

Poté, co had opici zabil, shromáždil se kolem něj zbytek tlupy. Opice do něj šťouchaly, ale plaz spokojeně zažívající oběd na to nijak nereagoval. Když se nic nedělo, opice odešly stranou a přestaly problém řešit…

Podle výzkumníků toto pozorování naznačuje, že právě hadi by mohli být nejhoršími predátory pro opice Nového světa. A z toho by se dalo odvodit, proč jsou americké opice tak odlišné od těch evropských a asijských: pokud jsou odlišní predátoři, mění se i chování zvířat.

Text: RD

 

reklama