Video: Máte rádi vajíčka? A máte rádi vejcožrouty?

Vejcoužrouti jsou hadí potravní specialisté. Co jim chutná nejvíce uvidíte na videu.
Vejcožrout uprostřed oběda
Vejcožrout uprostřed oběda
archiv RD

Vejcožrout (Dasypeltis) je rod hadů z čeledi užovkovitých, vyskytující se v Africe. Jsou to úzcí potravní specialisté: živí se výhradně vejci plazů a ptáků, což je staví do role vylupovačů hnízd.

Vejcožrouti dorůstají délky až jednoho metru, mají štíhlé tělo a na první pohled, vzhledem ke své potravní specializaci, poměrně malou hlavu. Bývají tmavě zbarvení, některé druhy jsou na hřbetě ozdobené výraznou kresbu napodobující zmije (aposematismus). Vedou noční způsob života, zdržují se převážně ve větvích stromů, kde hledají zdroje potravy. Jemným čichem vyhledávají vejce v hnízdech a rozeznávají přes skořápku čerstvá od zkažených. Jsou anatomicky uzpůsobeni k polykání vajec: čelisti jsou uloženy v jamkách velmi volně, takže se mohou roztáhnout doširoka a uchopit předmět o větším průměru než má hlava, hadi navíc nemají zuby a jejich tlama je pokryta drobnými rýhami, aby vejce  neklouzalo. 

Obratle jsou opatřeny ostrými výrůstky, které rozdrtí skořápku, obsah vyteče do žaludku a skořápku had vyvrhne. Metabolismus vejcožroutů je adaptován na sezónní dostupnost potravy, takže vydrží bez jídla řadu měsíců.

Jedená se o jedovaté druhy, takže člověka ohrozit nemohou. V zajetí se jim podávají menší koroptví vejce, protože slepičí jsou na ně přece jen příliš velká. I když na videu vidíte, že si v nouzi poradit dokáží.

Text: Topi Pigula

Hadí potravní specialista: vejcožrout v akci

reklama