VIDEO: Lov na Primě PLAY - Největším lovcem oceánu je plejtvák, spořádá 4 tuny potravy denně

Jak loví žraloci, lachtani, plejtváci, delfíni a spousta dalších mořských živočichů se můžete podívat v dokumentu Lov na Primě PLAY.
Plejtvák obrovský je největším lovcem oceánu
Plejtvák obrovský je největším lovcem oceánu
archiv Prima ZOOM

reklama

Kdo je největším predátorem oceánu? Pokud tipujete žraloka, míříte vedle. Je jím plejtvák obrovský. Největší zvíře v oceánu se živí těmi nejmenšími v něm – krilem. Otevřít obrovskou tlamu pro plejtváka představuje takové úsilí, že to dělá, jen když je kril tvořený malými korýši podobnými krevetám dostatečně bohatý a koncentrovaný. Plejtvák je tak velký, že musí spořádat v průměru čtyři tuny potravy denně. Na podivuhodná úskalí lovu v mořích a oceánech se připravte v dokumentu Lov na Primě PLAY.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Lov 4 - plejtvák obrovský konečně objevil hejno krilu

 

Plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus), zvaný také modrá velryba, je největší v současnosti žijící živočich – dorůstá 33 metrů a hmotnosti 200 tun a jako mořský savec rodí živá mláďata. Velké rozměry umožňují plejtvákům cestovat na ohromné vzdálenosti. Ve dvojicích, maximálně trojicích plují všemi oceány od tropického pásma až k pólům a cestou hledají oblasti bohaté na kril. Při svých dlouhých cestách se vždy drží na mateřské polokouli a nikdy nepřekračují rovník. Proudnicový tvar těla umožňuje plejtvákům vyvinout rychlost kolem 37 km/hod.

Kril, někdy také krill, se vyskytuje především v polárních oblastech a převažujícím druhem je v něm krunýřovka krillová (Euphausia superba). Vydatné hejno krilu může mít v průměru stovky metrů. Plejtvák používá jazyk, aby dostal z tlamy vodu a zachycuje kril na plátech obrvených kostic po stranách. Aby se plejtvák nasytil, musí denně získat 1,5 milionu kilokalorií, k čemuž potřebuje v průměru 4 tuny potravy.

Plejtvák obrovský je chráněný, dnes přežívá jen několik stovek kusů.

Žraločí sněm

Žraloka hedvábného (Carcharhinus falciformis) lákají mořské proudy - jsou zdrojem potravy. Spolu se žralokem kladivounem (kladivoun obecný - Sphyrna zygaena) neustále cestují mezi Galapágami a izolovanými podmořskými horami ve východním Pacifiku. Na jejich zlověstný sněm se můžete podívat v následujím videu:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Lov 4 - žraločí sněm

 

Unikátní seriál BBC

Osmidílný seriál z dílny BBC vznikal tři roky a štáb sledoval nejznámější predátory planety od vyprahlých pouští po rozlehlé oceány. Vypjaté souboje mezi kořistí a jejími lovci, kdy v sázce na obou stranách není nic menšího, než přežití, vyžadovaly trpělivost a dokonalou práci kameramanů. Producent Atastair Fothergill, který spolupracuje s BBC a s Davidem Attenboroughem (v původním znění namluvil komentář k seriálu), spojil síly i se skladatelem Stevenem Priceem, držitelem Oscara za hudbu k filmu Gravitace.  

Medvěd lední na lovu

VIDEO: Zoufalý lední medvěd leze i na útes a vybírá ptačí vejce. Lov v Arktidě dnes na Prima ZOOM

 

Záběry některých zvířat se dokumentaristům nepodařilo napoprvé natočit, takže se na místa natáčení vraceli často i za rok. Při tom filmaři využili na 75 džípů, deset vrtulníků a stejný počet letadel a dokonce i jednoho slona. Ten se ukázal jako nejlepší dopravní prostředek při pátrání po tygrovi v Indii.

Čtvrtou část dokumentu Lov uvidíte na Primě PLAY.

(mih)

reklama

reklama