Klepeta obřích krabů mají silnější stisk než lví tlama. Soupeře rozlousknou jako ořech

Palmoví krabi dokáží zvedat předměty až o hmotnosti 10letého dítěte a maximální drtící stisk jejich klepet je smrtící.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Království krabů - krab palmový

reklama

Palmový krab neboli palmový zloděj je s hmotností 4 kilogramů největším suchozemským bezobratlým živočichem na světě. Patří do řádu desetinohých korýšů a jeho pozoruhodně silný stisk klepet mu dává možnost rozlousknout i kokosové ořechy, které, jak už jeho jméno napovídá, miluje. Metrový obr se může dožívat až sta let, přičemž pohlavní dospělosti dosáhne zhruba v pěti.

Užitečné zbraně

Zakřivená klepeta těchto megakrabů jsou velmi podobná drápům, přičemž jim jejich vnitřní úchop umožňuje šplhat na palmy a jiné stromy. Mocná klepeta jim však nepomáhají jen při rozbíjení kokosů, ale slouží i k odrážení a napadnutí predátorů či konkurentů, vysvětlují japonští biologové z nadace Okinawa Churashima, kteří zkoumali sílu stisku krabích klepet. Podle vědců tak průměrný dospělý jedinec dokáže vyvinout sílu až 1765 newtonů, přičemž ti největší krabi by mohli mít stisk o síle až 3 000 newtonů. Síla stisku tak bez problémů překoná i lví tlamu.

Krab palmový překoná stiskem klepet sílu lví tlamy
Autor: Getty Images Krab palmový překoná stiskem klepet sílu lví tlamy

Ačkoli mají obří korýši dobré předpoklady k tomu být smrtícími predátory, jejich pomalé reflexi a netrpělivost jim to kazí. Nejsou to zlovolní lovci, často je jejich zdrojem potravy, kromě kokosů, mršina jiných krabů či mořští červi, píše Miranda Lowe na webu Přírodovědeckého muzea v Londýně.

Dokument Království krabů uvidíte v pondělí v 15.25 na Prima ZOOM.

reklama

reklama