Video, jak zabíjí největší z krabů

Krab palmový je největší z krabů. A jak se můžete přesvědčit na vlastní oči, je to skutečné monstrum. Nemilosrdné a hladové.
Krab palmový
Krab palmový
Wikipedia commons

reklama

Pořádně přerostlý krab

Když spatříte v jihovýchodní Asii opravdu velkého kraba, může se jednat o druh Birgus látro. Česky se jmenuje krab palmový a jeho váha se pohybuje mezi 5 – 9 kilogramy, což je na suchozemského korýše úctyhodný výkon. Není proto divu, že bývá loven coby jídlo, nicméně ani on se lovu nezříká. Přestože je všežravcem, tedy spokojí se s pestrou nabídkou všeho jedlého, co najde, neváhá ani lovit. Na videu vidíte, jak neváhá napadnout jiné příslušníky krabí rodiny, v tomto případě jde nejspíše o druh Gecarcoidea natalis. To ovšem neznamená, že vyhledává pouze bezobratlé. Neváhá napadnout ani ještěrky či na zemi hnízdící ptáky. 
Krab dokáže být z hlediska barevnosti velmi variabilní, ale svou velikostí se nezapře. 

Krabí biologie

Krabi samice uvolňují vajíčka do moře, kde následně larvy tráví jeden až dva měsíce coby součást planktonu. Později si malí korýši najdou prázdnou ulitu, aby jí osídlili na způsob krabů poustevníků. Větší krabi se už do ulit nevejdou, tam aby měli měkký zadeček víc chráněn, vyztužují si jej vápníkem a vyhledávají skrytá místa pod římsami, skalními trhlinami či malé skalní jeskyňky. Vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost, takže i když jsou schopni jít až několik kilometrů od pobřeží, suché prostory a mikroklima jim nevyhovuje. Dospělost přichází v pátém až šestém roce.

Video: Krab palmový útočí

Krabí válečník - krab palmový

Text: Topi Pigula 

reklama

reklama