Jak loví velký bílý žralok? V bezpečí nejste ani pár metrů nad hladinou

Velký bílý žralok bezpochyby inspiroval Stevena Spielberga k natočení filmu Čelisti, jeho pověst tupého vražedného monstra ale pomalu bere za své.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Žralok bílý: Velký skok - výskok

reklama

Žralok bílý, známý také jako velký bílý žralok (Carcharodon carcharias), je největší dravou rybou (přesněji parybou) světa. Obvykle dorůstá délky 5 metrů, výjimkou ale nejsou jedinci dosahující sedmi metrů a hmotnosti 2500 kg.

Žralok bílý je dokonale vyzbrojeným predátorem. V jeho tlamě najdeme v několika řadách 300 ostrých jehlanovitých zubů a jeho torpédovité tělo dokáže vyvinout rychlost až 25 km/h, přičemž se při lovu dokáže podobně jako některé druhy velryb celý vymrštit nad hladinu. Jeho lovecké skoky jsou vděčným soustem pro fotografy a filmaře.

Velký bílý žralok ve výskoku
Autor: profimedia.cz Velký bílý žralok ve výskoku

Žralok v mobilním telefonu

Z více než stovky útoků žraloka na lidi jich každoročně zhruba třetina až polovina jde na vrub velkých bílých žraloků. Většinou jde jen o rychlé kousnutí, pokud si ale žralok splete plavce s tuleněm, může útok skončit fatálně. Podle odborníků je statisticky stonásobně pravděpodobnější, že se člověk na pláži utopí, než že ho zabije žralok.

Upozornit na přítomnost žraloka vás může nově i aplikace Shark Tracker od americké společnosti Ocearch. Ta sleduje pohyb stovek žraloků podél východního pobřeží Spojených států, u jižní Afriky nebo v australských vodách. Jako bonus dostanete i lokaci několika evidovaných mečounů, lachtanů a mořských želv – a to zpětně až do roku 2012.

reklama

reklama