VIDEO: Den, kdy z nebe pršeli pavouci. Nic pro arachnofoby!

Arachnobofie je strach z pavouků. Je fakt, že NĚKTEŘÍ pavouci mohou způsobit smrtelné kousnutí, ale na druhou stranu VŠICHNI mají neuvěřitelně zajímavé životní strategie.
Obří pavučina
Obří pavučina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pavouci jsou dokonalí. Dokážou toho tolik a vše tak perfektně, že právem inspirovali i vznik super-hrdiny s pavoučími schopnostmi. Většina pavouků, stejně jako filmový Spiderman, žije samotářským způsobem – existují však i druhy společenské. A ty tvoří kolonie velké jako lidská města.

Například taková snovačka pospolitá (Anelosimus eximius) žije v obřích koloniích o počtu až 50 000 jedinců. Díky tomu vznikají obří sítě velké desítky metrů – jsou tak velké, že dokážou pokrýt třeba celou louku. Mohou se táhnout až do výšky 20 metrů.

A když se zvedne vítr, může se pavučina nebo alespoň její část vznést. Je tak lehká a přitom pevná, že se její kusy mohou na silném větru vznášet dost dlouho. A pak, když se zachytí třeba na drátech vysokého napětí, padají pavouci k zemi.

Tak jako na tomto videu, které bylo nafilmováno v Brazílii – na zem a na lidi pak z nebe prší stovky, tisíce a desetitisíce poměrně velkých pavouků:

 

Tito osminozí členovci se liší od hmyzu právě počtem nohou. Brouci, včely i mouchy mají po třech párech, pavouci a pavoukovci je o jeden pár trumfnou. Těžko říci, zdali je více těch, kdo pavouky nesnášejí, nebo milují.

Reklama
Reklama