VIDEO: Bohové museli být šílení, když stvořili medojeda

Když škrtič uloví medojeda a chystá se k hostině, ještě to neznamená, že medojed nakonec nad všemi nezvítězí. Medojed se totiž nikdy nevzdává.
Medojed kapský
Medojed kapský
profimedia

reklama

Medojed hledá med

Podle jména by se mohlo zdát, že medojed je zvíře potravně zaměřené na med. Nikoliv, tento všežravec pozře mrtvého i živého hada, a to včetně prudce jedovatých kober. Při sběru medu se nechává k úlu dovést ptákem s „medovým“ jménem medozvěstka. Ten se živí larvami a voskem včel. Spolupráce medojeda a medozvěstky spočívá v tom, že medojeda navede  k úlu, ten ho rozbije a oba si přijdou na své. Záliby v medu si povšimli i odborníci, kteří mu dali jméno složené z dvou latinských slov: slov mel (med) a voro (žeru, hltám). Rodové jméno medojeda tedy zní Mellivora a je vytvořeno z latinských slov mel (med) a voro (žeru, hltám). Druhové jméno capensis (kapský) poukazuje na to, že první jedinci tohoto druhu byli popsáni v roce 1776 právě v oblasti jižního cípu Afriky. Jedná se o extrémně silné, agresivní a odvážné zvíře. A když se smíchá odvaha s agresivitou, tak se stane, že ve své domovině, vynecháme-li člověka, nemají medojedi přirozené nepřátele. Medojed je veden v Guinessově knize rekordů jako nejvíce nebojácné zvíře.

Video souboje škrtiče, medojeda a šakalů

Podívejte se, jak dopadne pro medojeda zdánlivě bezvýchodná situace. Škrtič už ho má ve svém sevření a navíc se kolem začnou ochomýtat dva šakalové, kteří by se taky rádi přiživili. V případě hadů, kteří polykají kořist v celku, by sice moc šancí neměli, ale to jim nebránilo v tom svou šanci zkusit. Jak vidno z videa, medojed nejenže nezemřel, ale jeho ohrožení na životě ho řádně naštvalo.

Medojed vítězí jak nad krajtou, tak nad šakaly

reklama

reklama