Jakou hodnotu má Velký bariérový útes? Austrálie by prodejem získala astronomickou sumu

Finanční hodnota Velkého bariérového útesu po započtení nejen ekonomických hledisek činí sumu, kterou by chtěl vlastnit asi každý.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Kouzlo modrých hlubin 2 - Oceánie

reklama

Vyčíslit finanční hodnotu je možné prakticky u všeho. Tak proč by to nešlo u Velkého bariérového útesu? Po započtení nejen ekonomických, ale i sociálních či ikonických hledisek cena tohoto největšího korálového útesu na světě činí 56 miliard australských dolarů (996 miliard korun). Tvrdí to studie, kterou si nechala vypracovat nadace Great Barrier Reef Foundation bojující za ochranu největšího korálového útesu světa.

„Stejně jako Velký bariérový útes sám o sobě, tak i čísla, která zpráva ukazuje, jsou obrovská a jen zdůrazňují, jak významný přínos útesu pro australské hospodářství je,“ prohlásil šéf nadace Steve Sargent. Ze studie mimo jiné vyplývá, že díky útesu je v Austrálii 64 000 pracovních míst a že v letech 2015 až 2016 přinesl tento přírodní div australské ekonomice 6,4 miliardy kanadských dolarů (114 miliard korun). Bohatý život Velkého bariérového útesu sledujte v dokumentu Kouzlo mořských hlubin dnes ve 20:00 na Prima ZOOM.

Selfie na Velkém bariérovém útesu
Autor: profimedia.cz Selfie na Velkém bariérovém útesu

Tři miliony turistů

Velký bariérový útes má více než 2 000 kilometrů na délku a až 150 kilometrů na šířku. Je domovem zhruba 400 druhů korálů, 240 druhů ptáků a 1 500 druhů ryb. Útes, který je na seznamu přírodního dědictví UNESCO, je také hojně navštěvován turisty – před pandemií koronaviru jich útes každoročně navštívily tři miliony.

V roce 2012 australské úřady publikovaly rozsáhlou studii týkající se útesu, podle níž se za uplynulých 27 let plocha, kterou korály pokrývají, zmenšila o více než 50 procent, a to především vlivem ničivých bouří či kvůli šíření hvězdice trnité. Tato dravá hvězdice je pro korály pohromou, jeden jedinec totiž zkonzumuje až šest metrů čtverečních korálů za rok.

reklama

reklama