Vědcům se nepovedlo "vyhecovat" šneky k sexu. Cílem bylo "levotočivé" šnečí potomstvo

Vědci umí měnit geny, udělat svítící myš nebo vytvořit hybrida. Ale zkřížit levotočivého šneka Jeremyho s jiným nezvládli.
Pravotočivý hlemýžď zahradní - hlemýždí klasika
Pravotočivý hlemýžď zahradní - hlemýždí klasika
Topi Pigula

Fiaskem skončil pokus o spáření přírodní kuriozity, britského šneka Jeremyho s levotočivou ulitou, s jinými "leváky". Plž, jenž se stal ve své vlasti celebritou, má pohlavní orgány na rozdíl od běžných jedinců s ulitou zavinutou po směru hodinových ručiček umístěné nalevo, což činí jeho sexuální život problematickým. Nepomohlo ani to, když mu vědci dopřáli radovánky ve třech, informují britská média.

Vědecký tým z Nottinghamské univerzity se odmítl smířit s Jeremyho nedobrovolnou sexuální abstinencí a s pomocí veřejnosti mu hledal partnery. Jeremy mezitím změnil jméno na neutrální Jem, neboť hlemýždi jsou hermafroditi. Vědcům se nakonec podařilo najít další dva šneky s levotočivou ulitou, Leftyho z britského města Ipswich a Tomeaua, jenž dorazil až z Mallorky.

Bohužel pro Jeremyho si ale do oka padli jen Lefty a Tomeau. "Zdá se, že exotický šarm španělského návštěvníka Leftyho vkusu vyhovoval více," komentoval to sarkasticky deník Daily Mail.

Oba plži při páření na Jeremyho dočista zapomněli. Jeho pouhé přihlížení mohlo být podle francouzského deníku Libération kruté, protože styk mezi hlemýždi trvá až 15 hodin. Ze sblížení Leftyho a Tomeaua vzešlo 170 malých šneků. Všichni mají pravotočivou ulitu.

ČTK

Vosa s rudýma očima

Nejpokročilejší genetická manipulace: vědci vytvořili úplně nové děsivé vosy

reklama