Vědci na stopě společného předka člověka a žraloků

I když nám to může připadat poněkud podivné, člověk a velký bílý žralok mají někde v pravěku jednoho společného předka – tedy pokud platí evoluční teorie. Vědci nyní odhalili tvora, který by jím mohl být. Je to velmi blízký bratranec dnešních chimér.
Žralok bílý
Žralok bílý
César

reklama

Chiméry jsou bizarně vypadající i chovající se paryby, vlastně blízcí příbuzní žraloků. Žije jich sice mnoho druhů prakticky po celém světě, vědě jsou však zatím stále ještě téměř neznámé. Žijí totiž v oceánských hlubinách, kam neproniká ani světlo ani výzkumné granty oceánologů.

Navíc žijí samotářsky, lidí se bojí a všemu neznámému se vyhýbají. Jeden z nejlépe popsaných druhů chimér byl v přírodě poprvé nafilmován až roku 2016! Většina exemplářů je zaznamenána jen z náhodných úlovků, které uvízly v rybářských sítích.

Dwykaselachus oosthuizeni

A právě pravěký chimeroid vzbudil na začátku roku 2017 velké nadšení paleontologů. Jeho stavba těla, struktura orgánů a řada dalších znaků totiž naznačují, že právě tento tvor je nejstarším doloženým společným předkem lidí a žraloků. Evoluční cesty obratlovců se totiž rozdělily právě v dobách, kdy v oceánech ještě vládli žraloci a na pevnině nebylo ani stopy po dinosaurech – tedy v době před přibližně 280 miliony lety.

Výsledky vycházejí ze zkoumání zkamenělé lebky pomoci CT skenů s vysokým rozlišením. Analýza mozku prachiméry Dwykaselachus oosthuizeni z Jižní Afriky vykazuje neklamné struktury mozku, hlavních hlavových nervů, nozder i vnitřní ucha – což jsou všechno znaky spojené se současnými chimérami.

Tento objev, publikovaný počátkem roku v online verzi časopisu Nature, umožňuje vědcům pevně ukotvit chiméry na strom života a současně vrhá nové světlo na časný vývoj těchto paryb a jejich společný původ se žraloky.

Chiméry – teoretický známe, ale prakticky...

Chiméry zahrnují asi 50 žijících druhů známých v různých částech světa pod přezdívkami jako králičí ryba, žraloci duchů, žraloci svatého Josefa nebo sloní žraloci. Po studii z roku 2014, která poprvé popsala genom tohoto tvora, se začal vědecký zájem o chiméry prudce zrychlovat. Právě chiméry totiž poskytují nejlepší genetické záznamy o tom, kdo mohl být posledním společným předkem člověka a velkého bílého žraloka.

Stejně jako žraloci mají i chiméry jen chrupavčitou kostru, proto jen zřídka zkamení. Doposud neměli vědci štěstí, aby nějakou tu prachiméru našli zachovanou jako fosilní pozůstatek – objev Dwykaselachuse to vše změnil.

Text: MK

Robot proti žralokovi

VIDEO: Žralok proti robotovi. A není to žádný podvod!

reklama

reklama