V souboji predátorů si žraloci a lachtani nezůstávají nic dlužni. Dívejte se dnes na Primu ZOOM

Mimořádné metody lovu používané různými druhy žraloků uvidíte v první části dokumentární série Žralok dnes ve 20.00 na Primě ZOOM.
Žralok bílý
Žralok bílý
César

reklama

Žraloci jsou největší lovci oceánu už 400 milionů let. Ovládli moře svou trpělivostí, lstivostí, úžasnou rychlostí, hbitostí a silou. Jeden žralok v sobě spojuje všechny tyto schopnosti a ještě má něco navíc. Velký bílý žralok. Mezi žraloky má tu nejtěžší kořist – loví v bouřlivých vodách kolem mysu Dobré naděje u pobřeží Jižní Afriky. Specializuje se zde na lov jiného predátora, který je chytrý, agresivní a hbitý a dokonce se živí malými žraloky – lachtana jihoafrického. Je to souboj predátorů, v němž rozhoduje taktika, vytrvalost i momentální rychlost. Existuje jen málo záběrů útoku velkého bílého žraloka – podívejte se na ně v dokumentu Žralok dnes ve 20.00 na Primě ZOOM.

Nepohrdne žádnou kořistí

Žralok bílý (Carcharodon carcharias) je díky filmové sérii Čelisti asi nejznámějším druhem žraloka. Pravdou je, že tento druh je zodpovědný za největší počet nevyprovokovaných útoků na lidi. Celkem bylo od roku 1580 do roku 2016 zaznamenáno 314 případů napadení, při nichž bílí žraloci zabili nejméně 80 lidí.

Tento predátor dorůstá délky přes šest metrů a hmotnosti kolem 3300 kg, i když se občas objevují nepotvrzené zprávy o sedmimetrových obrech. Mezi parybami jsou už jen tři další větší než on – jsou to žralok velký, žralok obrovský a manta obrovská. Všichni tři jsou sice větší než žralok bílý, ale živí se jen malými rybami a jsou to v podstatě mírumilovní tvorové.

Velkého bílého žraloka smutně proslavila filmová série Čelisti

Každý rok je zabito 100 milionů žraloků. Pokud úplně vymřou, máme velký problém

 

Energie velkého bílého žraloka je naproti tomu mimořádná. Lachtany nejprve pronásleduje a poté útočí zespodu rychlostí přes 40 km/h. Přitom většinou vyskočí až 10 metrů nad hladinu – při úspěšném zásahu s lachtanem v tlamě. Lachtani jihoafričtí nejsou jedinou potravou bílých žraloků – ti napadají delfíny, plískavice, sviňuchy, rypouše i tuleně. Živí se ale také rybami, mořskými želvami, ptáky a jinými druhy žraloků.

Podle některých badatelů může velký bílý žralok krátkodobě dosáhnout rychlosti až 56 kilometrů. Blíží se tím žraločímu králi sprinterů, kterým je žralok mako. Ten vyvine rychlost až 70 km/h.

Mimořádné metody lovu používané různými druhy žraloků sledujte v první části dokumentární série Žralok dnes ve 20.00 na Primě ZOOM.

(mih)

reklama

reklama