V Číně našli nejstaršího živočicha s obličejem

Kam zmizeli nejstarší vládci oceánů – pancířnaté ryby? Nový objev nabízí překvapivou odpověď...
Entelognathus primordialis
Entelognathus primordialis

reklama

Mezinárodní tým vědců objevil v Číně zkamenělinu zřejmě nejstaršího známého živočicha se zřetelným "obličejem". Jedná se o 419 milionů let starou rybu, která by navíc podle expertů mohla vyplnit chybějící článek ve vývoji obratlovců. Informovala o tom agentura Reuters.

Nezvykle dobře dochovaná fosilie, která byla odhalena v jezeru Siao-siang v jihovýchodní Číně, patří nejprimitivnějšímu obratlovci, u nějž je jasně patrná struktura obličejových kostí, jak je známe dnes. Rozeznatelné jsou oči, nos a především čelist, která v tomto geologickém období u žádných jiných ryb nebyla zjištěna.

Prognathodon

Tyranosaurus oceánů: obří pravěký dravec polykal žraloky v celku

Ryba s latinským názvem Entelognathus primordialis podle vědců navíc může změnit dosavadní názor na vývoj obratlovců. Ryba má totiž znaky dvou typů dávných ryb – pancířnatců (Placodermi), kteří podle předpokladů vyhynuli před mnoha miliony lety, a kostnatých ryb, z nichž se postupně vyvinuly moderní ryby, obojživelníci, ptáci a savci.

"Nový nález naznačuje, že pancířnatci možná nikdy nevyhynuli, ale stáli u zrodu dnešních ryb," uvedl John Long, profesor paleontologie na univerzitě v australském Adelaide.

ČTK

Dinosauři: t-rex a velociraptoři

Velký dinosauří KVÍZ: Rozeznáte tyranosaura od brontosaura?

reklama

reklama