Úžasné: velryby si adoptovaly zraněného delfína

Doposud jsme si mysleli, že charita je výlučnou vlastností člověka. Velryby nás teď vyvedly z omylu.
FOTO: Thinkstock
FOTO: Thinkstock

reklama

Mořští biologové, kteří pozorovali kytovce u Azorských ostrovů, spatřili něco, co nečekali: skupinu vorvaňů, která se stará o postiženého delfína.

Nešlo o náhodné setkání dvou druhů zvířat: když vědci skupinu kytovců sledovali, zjistili, že delfín mezi vorvani žije už delší dobu a že je součástí této skupiny.  Zdá se, že delfínovi se daří po všech stránkách dobře – což je přinejmenším zvláštní.

Trpí totiž těžkým poškozením páteře; je otočená o 90 stupňů, takže delfínovi se musí špatně plavat. Je skoro divné, že s tak vážným postižením dokázal přežít tak dlouhou dobu a že dokáže ulovit dostatek kořisti. Biologové zatím netuší, jestli tato jeho deformace nemá něco společného s tím, že žije s vorvani. Už však pracují s několika hypotézami…

Delfíni skákaví, mezi něž se tento postižený delfín řadí, žijí v hejnech s přísnou hierarchií. Je proto možné, že hejno ho kvůli postižení vyhnalo ze svých řad. Alexander Wilson, jeden z výzkumníků, kteří byli při tom, napsal pro magazín ScienceNow: „Možná svému původnímu hejnu nestačil, možná ho zavrhlo – dokud nezjistíme víc, tak můžeme jen spekulovat…“

Delfín: kamarád nebo provokatér?

Delfín skávakavý patří k nejinteligentnějším živočichům. Má mozek větší než člověk, umí používat vlastní jazyk a dokáže poznat sám sebe. Že se delfín stýká s jinými mořskými tvory, však není nic překvapivého. Stejně jako lidé i delfíni navazují s ostatními zvířaty dost blízké vztahy. Rádi si hrají s velrybami, sledují lodě a nevadí jim ani přítomnost jiných druhů delfínů. O to většími „izolacionisty“ jsou vorvani.

Tito specializovaní lovci hlubokomořských tvorů se jiným druhům zvířat vyhýbají – pokud je nepokládají za svou kořist. A zrovna s delfíny skákavými vorvani úplně skvěle nevychází; delfíni totiž vorvaně – zejména jejich mláďata docela často obtěžují a připravují je o potravu.

Přesto mořští ekologové pozorovali postiženého delfína ve společnosti stejného vorvaního hejna nejméně při šesti příležitostech. A vždy se k němu vorvani chovali neagresivně. Delfín přitom s vorvani dováděl, narážel do nich a upoutával jejich pozornost. “Opravdu to vypadalo, že to vorvani přinejhorším tolerují – občas se zdálo, že je to dokonce baví,“ popsal jejich chování Wilson. Na fotografie z výzkumu se podívejte SEM.

reklama

reklama